آخرین ارسال‌ها

موضوع جامع گفتگوی آزاد پیرامون گیتار

آقا با عرض شرمندگی، یه مقداری این بحث کج و کوله است. آقا شما که میخوای سیم بندازی، باید ساز رو تنظیم کنی‌. اونوقتی که میبینی‌ سیم میندازی کوک نمیشه، بخاطر اینه که کشش فنر‌های نگهدارنده Bridge با Tension سیم‌ها همخوانی نداره. نیم دور بچرخون بعد ۱۰ درصد بچرخون که نشد روش؟ البته جواب میده. ولی‌ بخاطر تنظیم نبودن کشش سیم‌ها و فنر ها، امکان داره ته Bridge تا زیر ‌دماغ آدم بالا بیاد (یعنی‌ زیاد بالا بیاد) بعد کوک بشه! که در این صورت Action دسته هم میشه نیم متر!! وقتی‌ یه سیم رو کوک میکنی‌ و سیم‌های دیگه کوکشون بهم می‌ریزه، بخاطره همون موردیه که عرض کردم.

دوم، آقا واسه چی‌ Bridge رو ثابت کنیم؟ شما اگه میخوای Drop کنی‌ باید گیتار رو تنظیم کنی‌. همین. اگه کسی‌ میخواد Bridge گیتارش ثابت باشه، خوب از اول چرا Floyd Rose خریده؟ میرفت یه Bridge ثابت میخرید خودش رو راحت میکرد.
سلام اقا فرشاد
روش سریعی واسه کوک کردن Floyd Rose سراغ دارید؟
روش های بالا خیلی زمان میبرن همیشه

F. METAL

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
سلام اقا فرشاد
روش سریعی واسه کوک کردن Floyd Rose سراغ دارید؟
روش های بالا خیلی زمان میبرن همیشه
درود. روش سریع که نداریم. در صورت نیاز به تنظیم، به هر حال زمان میبره. تنها روشی‌ که می‌تونم بگم اینه که "اگر گیتار رو قبلاً (فرضاً) برای سیم‌های 0.010 و (باز هم فرضاً) Standard D تنظیم کردین و حالا میخواهید سیم‌ها رو با همون نوع و سایز کاملاً برابر عوض کنید (مثلاً قبلاً D`Addario EXL110 روی گیتار بوده، الان هم سیم های D`Addario EXL110 انداخت میشن)، بهترین راه برای جلوگیری از بهم ریختن تنظیم اینه که سیم‌ها رو از سیم ۶ بصورت یکی‌ یکی‌ تعویض کنید. یعنی‌ سیم ۶ وقتی‌ جایگزین شد، بلافاصله کوک هم بشه. بعد سیم ۵ و ......"

اگه سیم سایزش برابر باشه ولی‌ مارکش فرق بکنه هم امکان داره که Tension باز هم فرق بکنه. بخاطر آلیاژ‌های متفاوتی که در سیم‌ها استفاده شده. که در این صورت نیاز به تنظیم مجدد هستش.

آخرین ویرایش:

jim.root

هنرمند
کاربر با تجربه
21/5/13
792
اهواز
درود آقا فرشاد.بنده هم در يكى از پست هاى بالا گفتم كه اين روش ها فقط براى كسانى هستش كه به هر دليلى نميتونن گيتارشون رو تعويض كنن.مثلا خود بنده bridge ثابت هم دارم ولى جنس صداى اون يكى گيتارم كه bridge اون متحرك هستش رو براى drop بيشتر مى پسندم.من هم گفتم كه drop كردن گيتارى كه floyd rose هستش كمى وقتم رو ميگيره و به خاطر همين هستش كه براى drop سريع و بى دردسر از اين روش استفاده كردم.شايد روش مسخره اى باشه ولى جواب بدى ازش نگرفتم.

F. METAL

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
منهم حرفم کلی‌ بود. اینرو هم میدونم که اکثر کسانیکه تازه دارند شروع می‌کنن، بودجه آنچنانی که بخوان دو تا گیتار بخرند رو ندارند. برمیگرده به "تفکر" ما ‌ایرانی‌ها که "خفن" خواه هستیم. ولی‌ حتی یه معنی‌ درست برای "گیتار خفن" نداریم!!! قبلاً (فکر کنم حدود ۲ سال پیش) تو یه سایت دیگه نوشتم که "آقا، گیتار خفن گیتاری نیست که ۱۲ تا پیکاپ فلان داشته باشه و تعداد Fret هاش ۳۰ - ۴۰ تا باشه و ۱۲ تا هم ولوم و پیچ و کلید روش نصب شده باشه. گیتاری خفنه که جواب کار شما رو بده". خوب این یعنی‌ اینکه شمایی که وارد به تنظیم نیستی‌ و اصولاً دسترسی‌ به کسی‌ که وارد به تنظیم باشه نداری، Floyd Rose میخوای چیکار؟ چند بار تو همین تاپیک مشاوره خرید گیتار طرف اومده پست زده "گیتار میخوام سبکم هم Metal هستش"!! انگار ۱۰ ساله Blues زده، از دیروز تصمیم گرفته Metal بزنه. یکی‌ نیست بگه "آقا شما که تازه کاری که هنوز سبک نداری که". بگذریم از اینکه "گیتاریست اینترنتی" رو به افزایشه و ماشالا هنوز طرف نمیدونه Pick رو چه جوری دست بگیره و بزنه، میگه Dive Bomb میزنم!!! ماشالا!!! وقتی‌ ساز میگیره دستش و پیک میزنه، جوری میزنه که سیم "نیم متر" جابجا میشه، بعد میخواد گیتارش برای Sherred کردن مناسب باشه!!! قربونش برم ملت ایران جون میده واسه Short Cut زدن. ولی‌ موسیقی‌ یکی‌ از معدود هنر‌ها و یا موارد یادگیری هستش که اصولاً Short Cut نداره. بقولی "رج" نمیشه زد.

jim.root

هنرمند
کاربر با تجربه
21/5/13
792
اهواز
منهم حرفم کلی‌ بود. اینرو هم میدونم که اکثر کسانیکه تازه دارند شروع می‌کنن، بودجه آنچنانی که بخوان دو تا گیتار بخرند رو ندارند. برمیگرده به "تفکر" ما ‌ایرانی‌ها که "خفن" خواه هستیم. ولی‌ حتی یه معنی‌ درست برای "گیتار خفن" نداریم!!! قبلاً (فکر کنم حدود ۲ سال پیش) تو یه سایت دیگه نوشتم که "آقا، گیتار خفن گیتاری نیست که ۱۲ تا پیکاپ فلان داشته باشه و تعداد Fret هاش ۳۰ - ۴۰ تا باشه و ۱۲ تا هم ولوم و پیچ و کلید روش نصب شده باشه. گیتاری خفنه که جواب کار شما رو بده". خوب این یعنی‌ اینکه شمایی که وارد به تنظیم نیستی‌ و اصولاً دسترسی‌ به کسی‌ که وارد به تنظیم باشه نداری، Floyd Rose میخوای چیکار؟ چند بار تو همین تاپیک مشاوره خرید گیتار طرف اومده پست زده "گیتار میخوام سبکم هم Metal هستش"!! انگار ۱۰ ساله Blues زده، از دیروز تصمیم گرفته Metal بزنه. یکی‌ نیست بگه "آقا شما که تازه کاری که هنوز سبک نداری که". بگذریم از اینکه "گیتاریست اینترنتی" رو به افزایشه و ماشالا هنوز طرف نمیدونه Pick رو چه جوری دست بگیره و بزنه، میگه Dive Bomb میزنم!!! ماشالا!!! وقتی‌ ساز میگیره دستش و پیک میزنه، جوری میزنه که سیم "نیم متر" جابجا میشه، بعد میخواد گیتارش برای Sherred کردن مناسب باشه!!! قربونش برم ملت ایران جون میده واسه Short Cut زدن. ولی‌ موسیقی‌ یکی‌ از معدود هنر‌ها و یا موارد یادگیری هستش که اصولاً Short Cut نداره. بقولی "رج" نمیشه زد.
درود.والله من که خفن خواه نيستم:biggrin:.ولى من اين حرف شما رو درک ميکنم چون هر روز با همچين افرادى سروکله ميزنم.والله اين روشى که گفتم فقط ميشه گفت يه آزمايش هستش چون به قول شما هم موسيقى جاى ميانبر زدن نيست.من نفهميدم که الان جزو کدام دسته ام و اين که گفتم گيتارم که براى drop مناسبه ازش راضى نيستم اينه که pickup اون خيلى نويز ميده وگرنه من در حدى نيستم که بيام و صداشناسى و ساز شناسى بکنم.

من خودم به دلیل توصیه شدید استادم رفتم سراغ ترمولو بریج ... دردسراشو بهم نگفته بود
ولی الان دقت میکنم گرفتن فلوید رویز برای یه ویبره ارزش نداشت چون تو سطحی نیستم که ویبره مهم باشه!
ولی خوبیش اینه که چون مدت زمان زیادی نمیتونم گیتارمو عوض کنم پس تا چند سال مشکلی ندارم
.،.،،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،...،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،..

حرف اقا فرشاد کاملا صحیحه ما همیشه زیاده خواهی میکنیم حتی اگه توانش نباشه
دلیل این کار رو نمیدونم ولی همیشه ایرانی ها از کاری که دیر به نتیجه برسه متنفر اند و هیچ وقت طرفش نمیرند
علاوه بر این ها کسی که تو یک کار به نتیجه میرسه همه میرن ازش تقلید میکنن

فکر میکنم به همین دلیل عجله در رسیدن به هدف باغث میشه علاقه به رشته های هنر کمتر بشه
یه دلیل دیگش احتمالا فشار خانواده باشه که معمولا از این جمله ترس داریم
"این همه سال فلان کردی الان به کجا رسیدی"

چرا رشته های هنری در پایین ترین سطح قرار داره و ریاضی و تجربی سطح بالا حساب میشن مگه فقط سمت چپ مغز باید فعالیت کنه و سمت راست تو خواب

البته این تاپیک هدف دیگه ای داشت . نمیخام به حاشیه ببرمش

jim.root

هنرمند
کاربر با تجربه
21/5/13
792
اهواز
من خودم به دلیل توصیه شدید استادم رفتم سراغ ترمولو بریج ... دردسراشو بهم نگفته بود
ولی الان دقت میکنم گرفتن فلوید رویز برای یه ویبره ارزش نداشت چون تو سطحی نیستم که ویبره مهم باشه!
ولی خوبیش اینه که چون مدت زمان زیادی نمیتونم گیتارمو عوض کنم پس تا چند سال مشکلی ندارم
.،.،،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،...،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،.،..

حرف اقا فرشاد کاملا صحیحه ما همیشه زیاده خواهی میکنیم حتی اگه توانش نباشه
دلیل این کار رو نمیدونم ولی همیشه ایرانی ها از کاری که دیر به نتیجه برسه متنفر اند و هیچ وقت طرفش نمیرند
علاوه بر این ها کسی که تو یک کار به نتیجه میرسه همه میرن ازش تقلید میکنن

فکر میکنم به همین دلیل عجله در رسیدن به هدف باغث میشه علاقه به رشته های هنر کمتر بشه
یه دلیل دیگش احتمالا فشار خانواده باشه که معمولا از این جمله ترس داریم
"این همه سال فلان کردی الان به کجا رسیدی"

چرا رشته های هنری در پایین ترین سطح قرار داره و ریاضی و تجربی سطح بالا حساب میشن مگه فقط سمت چپ مغز باید فعالیت کنه و سمت راست تو خواب

البته این تاپیک هدف دیگه ای داشت . نمیخام به حاشیه ببرمش
حرف شما و آقا فرشاد كاملا درسته و تجربه هم ثابت كرده زياده خواهى و آماده خواهى آدم رو به جايى نمى رسونه چه برسه به موسيقي كه تلاشى چند برابر ميخواد.

28/6/15
13
29
سلام
دوستان به نظرتون این توافق هسته ای اگه بشه چقدر روی قیمت گیتار و ... تاثیر میذاره؟
صبر کنم توافق بشه بعد بخرم؟

سلام
دوستان به نظرتون این توافق چقدر روی قیمت گیتار و ... تاثیر میذاره؟
صبر کنم توافق بشه بعد بخرم؟
دوست عزیز نظر منو میخوای زیاد تو قید و بندش نرو ... علاقتو به تعویق ننداز
اگه پولش جور هست بگیر
حتی تو خوشبینانه ترین حالت 2 سال دیگه روی قیمت اجناس اثر میذاره

29/3/14
44
34
درود بر اساتيد و دوستاى عزيز
دوتا سوءال داشتم خوشحال ميشم با جواباتون و راهنمائياتون، كمكم كنيد
١. آيا تجربه استفاده از گيتارهاى ديجيتالو داريد، مثل JamStik يا Misadigital Kitatra يا... بعضيا معتقدن نوعى اسباب بازيه، بعضيا معتقدن با گيتاراى ديجيتال كار ركوردو استفاده از نرم افزارهاى مربوطه خيلى راحت ميشه.
٢. تجربه استفاده از گيتارهاى باس بيشتر از ٦ سيمى.
پيشاپيش ممنونم اگه نظر يا پيشنهادى در اين موارد داشته باشين.

Les_paul

مدیر تالار گیتار
تیم مدیریت
مدیر تالار
12/8/10
1,246
27
تهران
١. آيا تجربه استفاده از گيتارهاى ديجيتالو داريد، مثل JamStik يا Misadigital Kitatra يا... بعضيا معتقدن نوعى اسباب بازيه، بعضيا معتقدن با گيتاراى ديجيتال كار ركوردو استفاده از نرم افزارهاى مربوطه خيلى راحت ميشه.
درود
در مورد گیتار های دیجیتال باید بگم هرچقدر هم کیفیتش رو ببرن بالا باز هم به پای صدا گیری از پیکاپ به همراه یونیت و امپ نمیرسه ... و در مورد اینکه گفته میشه اسباب بازی بنظرم عبارت مناسبیه ...
در مورد تجربه ی نوازندگی گیتار بیس راستش تجربه ی کمی دارم سوالتون رو واضح تر بپرسید شاید تجربه ی اندکم به کارتون اومد.
اما یک نکته ای که در موردش هست بگم اینکه وقتی بازه ی نت های بیشتری رو میتونید داشته باشید اصلا نیاز به تغییر کوک پیدا نمیکنید. در مورد پیدا کردن سیم براش اینا اطلاع ندارم که راحت پیدا میشه یا نه .

jim.root

هنرمند
کاربر با تجربه
21/5/13
792
اهواز
من تجربه الکتریک بیشتر از شش رو داشتم ولی بیس رو نه.اگه موضوع خیلی حیاتیه میتونم از یکی که قبلا تجربه داشته براتون بپرسم.

29/3/14
44
34
من تجربه الکتریک بیشتر از شش رو داشتم ولی بیس رو نه.اگه موضوع خیلی حیاتیه میتونم از یکی که قبلا تجربه داشته براتون بپرسم.
خيلى ممنون استاد گرامى، فقط ميخواستم بدونم چه مزيتهائى ميتونه داشته باشه، در جهت ايده هاى جديد آيا ارزششو داره كه هزينه ( زمان ، پول ) صرفش بشه!؟ اطلاعاتم ميگه بيشتر تو سبك هوى متال استفاده ميشه، فكر كردم براى آشنائى و اطلاعات بيشتر شايد اساتيدى باشن كه نظريه هائى داشته باشن و در چه سبكى استفاده ميكنندو از اين حرفا....

jim.root

هنرمند
کاربر با تجربه
21/5/13
792
اهواز
خيلى ممنون استاد گرامى، فقط ميخواستم بدونم چه مزيتهائى ميتونه داشته باشه، در جهت ايده هاى جديد آيا ارزششو داره كه هزينه ( زمان ، پول ) صرفش بشه!؟ اطلاعاتم ميگه بيشتر تو سبك هوى متال استفاده ميشه، فكر كردم براى آشنائى و اطلاعات بيشتر شايد اساتيدى باشن كه نظريه هائى داشته باشن و در چه سبكى استفاده ميكنندو از اين حرفا....
گيتار بيس ٦و٧ سيم رو كه ديدم در همه سبك استفاده ميشه ولى گيتار بيشتر در سبك هاى متال و مخصوصا در سبك djent استفاده ميشه ولى كسانى هم هستن مثل tosin abasi و jeff loomis كه از گيتار كلاسيك ٧ سيم استفاده ميكنن..به نظر من اگر سرمايه خريد و استعداد و توانايى استفاده از اين ساز هارو داريد چرا كه نه.مزيتى كه دارن اينه كه محدوده ى صدايى گسترده ترى به شما ميدن.

F. METAL

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
یه چیزی رو اول باید روشن کنیم. و اونم اینه که گیتار باس ۵ سیم درواقع یه سیم B زیر چهار سیم اصلی‌ اضافه میشه و باس ۶ سیم در واقع سیم هاش میشه مثل گیتار. یعنی‌ یه B و E به زیر سیمهای E و A و D و G اضافه میشه. در نتیجه اگر قرار به استفاده گیتار الکتریک از کوک‌های Drop باشه، گیتار باس هم باید کوکش عوض بشه. در واقع محدوده صدایی گیتارهای باس، با بیشتر از چهار سیم، از نظر صدا‌های "زیر" وسعت پیدا میکنه نه صدا‌های بم.

اولین کسی‌ که من دیدم از باس ۸ سیم استفاده میکرد Conrad "Cronos" Lant باسیست و خواننده گروه Venoom در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی بود که در واقع همون باس ۴ سیم بود که ۴ سیم هم صدای دیگه (مثل آکوستیک ۱۲ سیمه) بهش اضافه شده بود.

از اونطرف، لطفاً هر سازی رو به سبک خاصی‌ ارتباط ندید. Nathan East باسیستی که با Eric Clapton زیاد کار کرده، با ۶ سیم میزنه و سبکش به همه چی‌ می‌خوره الی Metal !!! از اونطرف بهترین باسیست Heavy Metal و سرعتی‌ترین و با تکنیک‌ترین اونها Steve Harris باسیست و پایه گذار گروه Iron Maiden رو داریم که باس ۴ سیم میزنه. پس این دسته بندی ساز برای سبک رو هر کی‌ بهتون خورونده از سرتون بیرون کنید.

در حال حاضر باس‌های ۴ و ۵ و ۶ و ۷ و ۱۲ سیم موجود هستند که این ۱۲ سیم درواقع مثل همون آکوستیک ۱۲ سیمه است که نت‌های سیم هاش همون EADGBe هست ولی‌ سیم‌ها Double هستند.

F. METAL

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
یه چیزی رو اول باید روشن کنیم. و اونم اینه که گیتار باس ۵ سیم درواقع یه سیم B زیر چهار سیم اصلی‌ اضافه میشه و باس ۶ سیم در واقع سیم هاش میشه مثل گیتار. یعنی‌ یه B و E به زیر سیمهای E و A و D و G اضافه میشه. در نتیجه اگر قرار به استفاده گیتار الکتریک از کوک‌های Drop باشه، گیتار باس هم باید کوکش عوض بشه. در واقع محدوده صدایی گیتارهای باس، با بیشتر از چهار سیم، از نظر صدا‌های "زیر" وسعت پیدا میکنه نه صدا‌های بم.

اولین کسی‌ که من دیدم از باس ۸ سیم استفاده میکرد Conrad "Cronos" Lant باسیست و خواننده گروه Venoom در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی بود که در واقع همون باس ۴ سیم بود که ۴ سیم هم صدای دیگه (مثل آکوستیک ۱۲ سیمه) بهش اضافه شده بود.

از اونطرف، لطفاً هر سازی رو به سبک خاصی‌ ارتباط ندید. Nathan East باسیستی که با Eric Clapton زیاد کار کرده، با ۶ سیم میزنه و سبکش به همه چی‌ می‌خوره الی Metal !!! از اونطرف بهترین باسیست Heavy Metal و سرعتی‌ترین و با تکنیک‌ترین اونها Steve Harris باسیست و پایه گذار گروه Iron Maiden رو داریم که باس ۴ سیم میزنه. پس این دسته بندی ساز برای سبک رو هر کی‌ بهتون خورونده از سرتون بیرون کنید.

در حال حاضر باس‌های ۴ و ۵ و ۶ و ۷ و ۱۲ سیم موجود هستند که این ۱۲ سیم درواقع مثل همون آکوستیک ۱۲ سیمه است که نت‌های سیم هاش همون EADGBe هست ولی‌ سیم‌ها Double هستند.
با عرض شرمندگی. باس ۶ سیم کوکش BEADGC هستش. ۵ سیم میتونه BEADG باشه و یا EADGC

یادتون باشه وقتی‌ مختون کار نمیکنه و دیر وقته، پست ارسال نکنید (فکر کنم خودم باید یادم باشه)

jim.root

هنرمند
کاربر با تجربه
21/5/13
792
اهواز

صحيح.بنده هم گفته بودم كه باس ٦ سيم در همه سبك استفاده ميشه والى الكتريك ٧و٨ سيم كمى بيشتر استفاده اون در متال هستش.شايدم من اشتباه ميكنم ولى زياد نديدم كه به جز راك و متال در سبك ديگه اى استفاده بشه.
آقا فرشاد دير وقت كجا بود؟تازه سرشب لوتى هاست

29/3/14
44
34
خيلى ممنون از نظريه هاى اساتيد عزيز، منظور من هم همچين اطلاعاتى هستند كه اگه چن نفر از اساتيد محترمى كه همچين اطلاعاتى دارندو محبت ميكنن و مينويسن، اطلاعات با ارزشى هستند كه همه ميتونن استفاده كنن، من اكثر اوقاتى كه وقت استراحت دارم توى اين سايت مشغول خوندنو استفاده از نظريه ها و ايده هاى مختلف كاربران دلسوز عزيز هستم، در همه موارد، حتى در هر موردى هم كه هر چقدر حرفه اى باشم باز نكته هاى ريزى هستن كه ميتونن ايده هاى خيلى مفيدى باشن، منكه قدردان محبتهاى اساتيد عزيز هستم و اميدوارم هر موقع اومدم ايران حمايت خوبى از اين سايت خيلى مفيد و ارزشمند بتونم بكنم.

12/7/15
17
21
سلام دوستان من با ناخن هام خیلی مشکل دارم رشدش خوبه اما خیلی زود میشکنه برای بالا بردن استحکام و مقاوم کردن اون چیکار کنم ؟ (به جز روغن زیتون و آبلیمو این جور چیزا). و ناخن های خود را به چه شکل سوهان کنم؟

بالا