آخرین ارسال‌ها

پنل های پخشایشگر جاذب

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
سلام دوستان
فکر می کنم همه دوستان با پنل ها دیفیوزر( پخشایشگر) و ابزوربر ( جاذب ) آشنایی کامل پیدا کردند. فقط یک توضیح اجمالی در موردشون می دهم

ابزوربرها : پنل هایی اند که دارای سلول های باز هستند و موجب جذب فرکانس ها بالا و حذف هم آوایی یا همون ریورب می شوند

دیفیوزرها : پنل هایی هستند که دارای جنس سلول بسته ( نظیر یونولیت یا چوب) هستند و با توجه به جنس سلول بسته و اشکالی که دارند موجب فرکانس ها در جهات مختلف می شوند و در نتیجه از فلوتر اکو ، لیکیج و تا حدودی ریورب در محیط جلوگیری می کنند

اگر میخواین اطلاعات بیشتر داشته باشید
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
را بخونید

اما امروز میخوام نوع پیشرفته تر پنل های آکوستیک براتون شرح بدم. همانطور که قبلا هم گفتم در محیط یک استودیو حرفه ای برای رسیدن به یک صدای طبیعی و حرفه ای نمی توان گفت دیفیوز اولویت دارد و یا جذب. در حقیقت برای رسیدن به کیفیت بالا باید هر دو پنل دیفیوزر و ابزوبر در محیط به ویژه در کنترل روم وجود داشته باشد . شرکت های حرفه ای تولید کننده آکوستیک دنیا برای این مسئله راهکار خاصی ارایه دادند و اون پنل های دیفیوزر ابزوربر است
که در حقیقت ترکیب دیفیوزر و ابزوربر با هم است. این پنل ها عموما دیفیوزرابزوربر نامیده می شوند که همانطور که از نامشون معلوم هست دو فرآیند دیفیوزر ( پخش) و ابزورب ( جذب ) را همزمان با هم انجام می دهند.

از چه ساخته شده اند:

با توجه به اینکه این پنل ها قرار است دو فرآیند جذب و پخش را همزمان انجام دهند در نتیجه باید در ساختار این پنل ها از دو ماده سلول باز و سلول بسته همزمان استفاده شود. معمولا سطح رویی را از چوب می سازند که سلول بسته است و در نتیجه می تواند پدیده دیفیوز را انجام دهد. البته چون سطح صاف چوب نمی تواند به تنهایی عمل دیفیوز را انجام دهد روی سطح چوب شیارها و اشکال محاسبه شده ای ایجاد می کنند که پنل بتواند عمل دیفیوز در جهات مختلف را بدرستی انجام دهد. برای فرآیند جذب نیست در زیر چوب یک صفحه سلول باز که معمولا از جنس ابر پلی یور تان سلول باز است استفاده می شود که با توجه به شیارهای روی پنل فرکانس ها مختلف به راحتی به سطح ابر می رسد و فرآیند جذب به راحتی انجام می شود.

ابعاد و ضخامت

ابعاد این پنل ها تا اونجایی که من در سایت شرکت هایی نظیر ویکوستیک دیدم 60 در 60 هست . همانطور که گفتم معمولا 60 در 60 برای پنل های آکوستیک یک قاعده است و معمولا شرکت های حرفه ای آکوستیک پنل هاشون 60 در 60 می سازند. در مورد ضخامت معمولا ضخامت ها بین 3.5 تا 5 سانت متغییر البته ضخامت ها بالاتر یا پایین تر هم من دیدم

محل استفاده

هرجایی که بخواهیم صدای شفاف و حرفه ای داشته باشیم این پنل ها قابل استفاده است. در استودیوها غالبا در کنترل روم ها و روبروی مانیتورینگ ها استفاده می کنند و استفاده ازشون در استودیوها حرفه ای الزامی به نظر می رسد ولی بجز کنترل روم در ددروم و حتی اتاق ها تمرین هم قابل استفاده هستند. در برخی مواقع از این پنل ها در بستن گوشه ها استفاده می شود . البته در موارد حرفه ای تر بیس ترپ ها خاصی هستند که شکل بیس ترپ دارند و روی بیس ترپ قسمت چوبی دیفیوزر ابزوربرها نصب می شود.

قابلیت تلفیق

این پنل ها هیچ تضادی با پنل ها دیفیوزر ساده و پنل ها ابزوربر ساده ندارند و می شود به صورت ترکیبی با سایر پنل های آکوستیک از آن ها استفاده کرد

تنوع و قیمت :

این پنل ها دارای تنوع زیادی هستند ولی اگر بخواهیم به معروفترینشون اشاره کنیم موارد زیر هستند:

پنل ویووو وود
2.png

اولین بار توسط شرکت ویکوستیک طراحی شده و گل سر سبد پنل های آکوستیک این شرکت هستش . طبق گفته شرکت سازندش کارایی بالایی داره و از ام دی اف و ابر سلول باز ساخته شده
قیمت خارجیش چیزی بین 200 هزار تومان تا 350 هزارتومان برای هر عدد 60 در 60 هست
قیمت ایرانیش چیزی بین 75 تا 10 هزارتومان هست.
قیمت چینی: من یکی دو دفع مدل ها چینیش دیدم که با طرح اصلی فرق می کنه و اصلا توصیه نمی کنم
نکته : اکثر مدل ها داخل ایران این پنل ایرانی هست پس مراقب باشید ایرانی جای خارجی بهتون نفروشند
نکته مهم دیگه این پنل با محاسبات ساخته شده و حتما تعداد خط هاش ( شیارهاش ) باید 20 خط باشه

پنل اسکیور تایل
21.jpg

این پنل شرکت ها مختلفی میزنند در دنیا از جمله ویکوستیک نسبت به کارایش قیمت مناسبی داره و ظاهر خوبی هم دارد. این پنل میشه در ددروم و کنترل روم استفاده کرد و یکی از متداولترین انواع دیفیوزرابزوبر هاست
قیمت اصلش بین 150 تا 200 هزارتومان هست
قیمت ایرانیش بین 30 تا 70 هزارتومان

[doublepost=1514216446,1514216220][/doublepost]پنل امگا وود
3.jpg
این پنل هم اولین بار توسط ویکوستیک ارایه شده . تقریبا کارایی اسکیور تایل داره با این تفاوت که سطح مقعر پنل تا حدی میتونه موجب دیفیوز بیشتر بشود
قیمت خارجیش در حدودد 200 هزاتومان
قیمت ایرانیش در حدود 80 تا 100 تومان
[doublepost=1514216782][/doublepost]پنل آکوستیک آزتکا
123.png

کارایی این پنل تقریبا مثل ویوو وود هست با این تفاوت که زیبایی بیشتری داره و با توجه به ساختار اون میتوان انتظار جذب بیشتر داشت . به همین علت شرکت سازندش اونو جزو جاذب ها معرفی می کند ولی به هر حال ساختار چوبی روی اون میتونه نقش دیفیوز هم داشته باشه. به طور کلی از نظر من جزو حرفه ای ترین دیفیوزرابزوربرها و حتی کلیه پنل ها آکوستیک هست

قیمت خارجیش در حدود 300 تا 400 هزاتومان است
قیمت ایرانیش بین 85 تا 130 هزارتومان
[doublepost=1514218165][/doublepost]آلفا

567788.jpg
اینم یک مدل دیگر پنل دیفیوزر ابزوربر هست . که طرح جالبی داره و به نظر میرسه با توجه به پهنا شیار ها فرآیند جذب بیشتری داشته باشه

این پنل در ایران تا حالا ندیدم ولی در سایت ها خارجی موجود هست و قیمتش در حدود 72 پوند برای هر دو عدد قیمت گذاشته ( احتمالا قیمت برای 60 در 60 هستش)
[doublepost=1514218350][/doublepost]من چندتا از معروفترین مدل این تایل آکوستیک را معرفی کردم ولی مدل های زیاد داره. فقط باید حواستون باشه هر مدلی تهیه می کنید چه ایرانی و چه خارجی باید از روی الگو و محاسبه ساخته شده باشه. همچنین چون احتمالا این پست بعد ها هم میخونند کلیه قیمت هایی که گفتم مال دی ماه 96 هست و در نظر داشته باشید من فقط حدود قیمت گفتم و شاید قیمت ها بیشتر و یا کمتر باشد.

[doublepost=1514226639][/doublepost]چندتا عکس از دیفیوزرابزوربرها:

پنل آزتکا

پنل ویوو وود

استفاده از پنل ویووو وود در کنترل روم

استفاده از پنل ویوو وود در گوشه ها به عنوان بیس ترپ
[doublepost=1514283454][/doublepost]

نمودار عملکرد پنل آزتکا (Absorption Coefficient)

نمودار عملکرد ویوو وود

نمودار عملکرد اسکور تایل
[doublepost=1514284772][/doublepost]12345.jpg

فایل های ضمیمه

آخرین ویرایش:
15/1/19
1
20
با سلام خدمت شما.
من ی راهنمایی از شما میخواستم در مورد اکوستیک اتاق اتاق من 3در 4 هستش چجوری اتاقم رو اکوستیک کنم واقعیتش اتاق من یکم ناجوره مثلا یه گوشه اتاق من که ستون قرار گرفته 2 تا 90 درجه ایجاد شده تو یک گوشه. و این که گوشه عقب اتاق هم در وجود به داخل باز میشه در داره لطفا راهنمایی کنید

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
با سلام خدمت شما.
من ی راهنمایی از شما میخواستم در مورد اکوستیک اتاق اتاق من 3در 4 هستش چجوری اتاقم رو اکوستیک کنم واقعیتش اتاق من یکم ناجوره مثلا یه گوشه اتاق من که ستون قرار گرفته 2 تا 90 درجه ایجاد شده تو یک گوشه. و این که گوشه عقب اتاق هم در وجود به داخل باز میشه در داره لطفا راهنمایی کنید
سلام اگر فقط کیفیت براتون مطرح است روی دیوارها یکی در میان تخم مرغی بزنید و گوشه ها را هم بیس ترپ هر دوتا گوشه ها اتاق در دو طرف ستون باید بیس ترپ بزنید چون این کنج ها موجب ایجاد هوم میشه

بالا