آخرین ارسال‌ها

موضوع جامع پرسش و پاسخ پیرامون تئوری موسیقی

• شروع کننده موضوع Harmony
  • تاریخ شروع

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
628
28
مشهد
راستش من هدفم از یادگیری صرفا علاقه است. دوست داشتم وقتم رو به طور مطلوب پر کنم. پس اون دیکته موسیقی با توجه به هدفی که دارم خیلی به دردم نمیخوره. اون ضرب خوانی یا ریتم رو هم بهم نمیگه. این رو کجای دلم بذارم. :| کانتاتی رو هم میشه تنهایی هم کار کرد؟ لازمه برای من با توجه به نیتی که از یادگیری پیانو دارم؟
دیگه هرچی یشتر تلاش کنی بهتر میشی.به نظر من یکم غیر عقلانیه که چیزی رو که دوس داریم توش بد باشیم چون بهش علاقه داریم!!!
شاید کانتاتی یا دیکته به کارت نیاد اما خب به مرور که نوازندگی کنی این ها رو هم یاد میگیری یا حداقل ظرفیت ذهنت و اعتماد به نفست برای یادگیری این ها بیشتر میشه.
من فکر میکنم خیلی از هنرجوها مثلا روزی حداقل 20 دقیقه به این فکر میکنن که سلفژ یا فلان چیز لازمه یا نه!!کلی هم وقت میزارن و میپرسن که ایا لازمه یا نیست؟به نظرم اگه به جای استخاره گرفتن بشینیم و بخوینم زودتر یادمیگیریم:biggrin:
استاد شما که میگین ضرب خوانی و نت اموزش نمیده یعنی به شیوه گوشی بهت یاد میده؟

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
628
28
مشهد
سلام بله این رو میدونستم ولی یه سوال واقعا واسم پیش اومده میخوام بدونم حرکت پایین رونده نت ها تو گام کروماتیک بر چه اساسی نت نویسی شده چجوری باید بمل ها یا هر نشانه ای تغییر دهنده ای رو توش به کار برد من که الان دقت میکردم واقعا درست متوجه نمیشم چجوریه چون روندشون برعکس شده دیگه و خلاصه هم باید فواصل ما بین نت ها هم نیم پرده باشه دیگه میشه یه توضیحی بدید واضح تر بشه برام ممنون میشم ببخشید انقدر سوالام زیاده:biggrin:
محمد بازم احساس میکنم متوجه سوال نمیشم.خب تو پایین رونده بتید از بمل استفاده بشه دیگه!!تو بالا رونده هم دییز.
مثلا دو--سی--سی بمل--لا--- لا بمل و ...
حالا سوالت اینه که بر چه اساس اینجوری شده؟

سلام خوبید من خودم متوجه مشکلم شدم و فهمیدم مشکلم از کجاست اره سوالم همین بود که گفتید فقط یه سوال وقتی حرکت به سمت پایین میشه یعنی پایین رونده فاصله ها همونه دیگه مثلا فاصله سی تا دو نیم پرده ست حال برعکس هم بشه دو تا سی هم نیم پرده است درسته؟!
[doublepost=1523531373,1523531277][/doublepost]
محمد بازم احساس میکنم متوجه سوال نمیشم.خب تو پایین رونده بتید از بمل استفاده بشه دیگه!!تو بالا رونده هم دییز.
مثلا دو--سی--سی بمل--لا--- لا بمل و ...
حالا سوالت اینه که بر چه اساس اینجوری شده؟
ببخشید کل ارزیابی ها رو امتحان کردم ببینم چیه :biggrin::biggrin:
[doublepost=1523531403][/doublepost]بازم ممنونم ازتون

26/6/17
39
38
دیگه هرچی یشتر تلاش کنی بهتر میشی.به نظر من یکم غیر عقلانیه که چیزی رو که دوس داریم توش بد باشیم چون بهش علاقه داریم!!!
شاید کانتاتی یا دیکته به کارت نیاد اما خب به مرور که نوازندگی کنی این ها رو هم یاد میگیری یا حداقل ظرفیت ذهنت و اعتماد به نفست برای یادگیری این ها بیشتر میشه.
من فکر میکنم خیلی از هنرجوها مثلا روزی حداقل 20 دقیقه به این فکر میکنن که سلفژ یا فلان چیز لازمه یا نه!!کلی هم وقت میزارن و میپرسن که ایا لازمه یا نیست؟به نظرم اگه به جای استخاره گرفتن بشینیم و بخوینم زودتر یادمیگیریم:biggrin:
استاد شما که میگین ضرب خوانی و نت اموزش نمیده یعنی به شیوه گوشی بهت یاد میده؟
راستش خودم پرسیدم تا یه جور خودم رو راضی کنم تا از دلشوره ی ندانستن بیرون بیام.
راستش نت خوانی رو که یاد میده. اما ریتم نه. با شمارش یادم میده.

راستش خودم پرسیدم تا یه جور خودم رو راضی کنم تا از دلشوره ی ندانستن بیرون بیام.
راستش نت خوانی رو که یاد میده. اما ریتم نه. با شمارش یادم میده.
سلام باربد جان من که هدفم قطعا موسیقیه ولی اگه به عنوان فقَط یه آدم علاقمند به موسیقی هم بودم که ترجیج میدادم فقط ما بین لایه های موسیقی قدم بزنم بدمم نمیومد گاهی واردشم بشم و نگاهیم به داخلشم بندازم منظورم اینه که دوست داشتم تکاپو کنم و هر چیزی که میتونم از این دنیا زیبا یاد بگیرم میگرفتم و هر چی هم که یاد بگیری باز کمه پس خودتو اذیت نکن تو زمان های قدیم که زمان ابن سینا و ابو ریحان بیرونی کسی که میخواست فیلسوف بشه می بایست درس موسیقی رو هم میخوند پس ما که دیگه تو این دوره ایم و شما هم رفتید طرف نوازندگی... موفق باشید

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
628
28
مشهد
سلام خوبید من خودم متوجه مشکلم شدم و فهمیدم مشکلم از کجاست اره سوالم همین بود که گفتید فقط یه سوال وقتی حرکت به سمت پایین میشه یعنی پایین رونده فاصله ها همونه دیگه مثلا فاصله سی تا دو نیم پرده ست حال برعکس هم بشه دو تا سی هم نیم پرده است درسته؟!
[doublepost=1523531373,1523531277][/doublepost]
ببخشید کل ارزیابی ها رو امتحان کردم ببینم چیه :biggrin::biggrin:
[doublepost=1523531403][/doublepost]بازم ممنونم ازتون
بله فاصله دو تا سی از هر طرف نیم پرده اس;)

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
628
28
مشهد
میشه در مورد fermata کسی توضیح کامل بده.
علامت فورماته یا fermeta روی هر نتی باشه ارزش زمانی اون نت 2 برار میشه تقریبا.
البته این توضیح خیلی خیلی کلی هست.این توقفِ بیشتر از ارزش زمانیِ نت, بستگی به خیلی مسائل داره.
مثلا یه نمونه که تو ذهنم هست رو مثال میزنم از قطعه اکتبر از مجموعه فصل ها اثر چایکفسکی که دو باز از این علامت استفاده شده و تقریبا تو اجرای هر نوازنده ای متفاوت هست.به هرحال به نسبت روندی که از قبل داشته میشه حتی بیشتر از دوبرابر ارزش زمانی روش مکث کرد.
پس میتونیم بگیم کمی سلیقه شخصی(در حد معقول)و کمی هم روند حرکت قطعه و درواقع همون ضرباهنگش روی میزان توقفمون تاثیر میزاره.
میتونین اهنگی که مثال زدم رو پیدا کنین و گوش بدین.
یه مثال دیگه هم میتونم بزنم که متفاوت هست با این.
البوم kinderszenen اثر روبرت شومانrobert schumann
که تو اولین قطعه استفاده شده از فرماته اما واقعا اونقدر اشکار نیست .خب اینجا ضرباهنگ ما کمی تندتر بوده و اینجا واقعا نمیطلبه که خیلی زیاد روش مکث کنیم

میشه در مورد fermata کسی توضیح کامل بده.
سلام من تا جایی که فهمیدم این میشه یه توضیحی ازش این علامت ارزش اصلی نت رو تا دو برابر مقدار (تا حدی که هنرمند محدود نمی شود) افزایش میده. نمونه هایی از فرماا معروف شامل آغاز
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
یا
به
است. و اینکه آهنگسازان هم کمتر از این علامت استفاده میکنن و از چیزایی مثل long یا short استفاده میکنن( دوستان بهتر میدونن درست گفتم یا نه)حالا بیشتر توضیح داده بود ولی خب همونیه که آقا محمد رضا گفته بودن

آخرین ویرایش:

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
628
28
مشهد
سلام من تا جایی که فهمیدم این میشه یه توضیحی ازش این علامت ارزش اصلی نت رو تا دو برابر مقدار (تا حدی که هنرمند محدود نمی شود) افزایش میده. نمونه هایی از فرماا معروف شامل آغاز
یا
به
است. و اینکه آهنگسازان هم کمتر از این علامت استفاده میکنن و از چیزایی مثل long یا short استفاده میکنن( دوستان بهتر میدونن درست گفتم یا نه)حالا بیشتر توضیح داده بود ولی خب همونیه که آقا محمد رضا گفته بودن
مثالی هم داری محمد واسه long و short?

مثالی هم داری محمد واسه long و short?
سلام آقا محمد رضا درست گفتم یا اشتباه؟! مثال که نمیدونم منظورتون چجور مثالیه یعنی اینکه در قالب یه موسیقی باشه یا... من خودمم هنوز هنرجوام چند ماه هم هست شروع کردم ولی گهگاهیم مطالب آزادم مطالعه میکنم چون واسم جالبه... و خلاصه این راه هم هدفمه و هم علاقه واقعیم.

10/4/10
248
یک سوال دیگه. یه خط حامل مضاعف داریم که شروع خط بالا با کلید سل مشخص شده ولی بعد از عددی که میزان رو مشخص کرده اومده کلید فا گذاشته.منظورش چیه؟نت ها با کلید سل باید نواخته بشه یا فا؟حامل پایین هم کلید فا گذاشه...

یک سوال دیگه. یه خط حامل مضاعف داریم که شروع خط بالا با کلید سل مشخص شده ولی بعد از عددی که میزان رو مشخص کرده اومده کلید فا گذاشته.منظورش چیه؟نت ها با کلید سل باید نواخته بشه یا فا؟حامل پایین هم کلید فا گذاشه...
سلام فکر کنم عکس میذاشتی بهتر بود من درست متوجه نشدم

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
628
28
مشهد
قطعا با کلید فا. تا جایی که دوباره کلید سل رو تو میزان جدیدی ببینی.

mohammad rezaa

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
30/8/14
628
28
مشهد
سلام آقا محمد رضا درست گفتم یا اشتباه؟! مثال که نمیدونم منظورتون چجور مثالیه یعنی اینکه در قالب یه موسیقی باشه یا... من خودمم هنوز هنرجوام چند ماه هم هست شروع کردم ولی گهگاهیم مطالب آزادم مطالعه میکنم چون واسم جالبه... و خلاصه این راه هم هدفمه و هم علاقه واقعیم.
نمیدونم محمد جان که درست یا اشتباه بود.فقط چون ندیده بودم میخواستم ببینم اگه اینجوریه توی برگه نت چجوری نوشته میشه.چون علامت های نت نویسی انقدر زیاد هستن که واقعا انگار تمومی ندارن و به مرور هم بهشون اضافه میشه.
فقط خواستم بدونم اگه جایی خوندی یا دیدی اینجا به اشتراک بزاری منبع رو

نمیدونم محمد جان که درست یا اشتباه بود.فقط چون ندیده بودم میخواستم ببینم اگه اینجوریه توی برگه نت چجوری نوشته میشه.چون علامت های نت نویسی انقدر زیاد هستن که واقعا انگار تمومی ندارن و به مرور هم بهشون اضافه میشه.
فقط خواستم بدونم اگه جایی خوندی یا دیدی اینجا به اشتراک بزاری منبع رو
آهان منم فکر میکردم منظورتون تو برگه نت باشه نه متاسفانه منم فقط یه جایی خونده بودم ولی چشم اگه چیزی در این مورد پیدا کردم یا اگه هم روزی به سطحی رسیدم اون موقع میذارم... چند سال باید صبر کنید... :biggrin::biggrin:

بالا