سبک شناسی

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
24/2/16
678
939
93
با درود و وقت بخیر
من یه منبع یا کلاسی میخوام معرفی کنید که بتونم اطلاعات دقیقی از سبکها و زیرشاخه هاشون بدست بیارم. البته نه بطور مختصر و ساده. بلکه بطور تخصصی تر بشه سبکها رو شناخت و وجه تمایزشونو از نگاه یه موزیسین دونست. اونقد شناخت از سبکها کم و سطحی شده که مثلا یکی میاد یه قطعه مینویسه و یه نت میذاره روی همه آکوردهاش و آکوردهاشو هفت میکنه میگه jazz نوشتم.
در نِت مطالب خیلی پراکنده ست.
میخوام اگه کلاس تخصصی در این مورد در تهران یا اطراف هست معرفی کنید.
یا کتابی، چه فیزیکی که تهیه کنم چه pdf، که کامل و با جزئیات اینارو توضیح داده باشه. و به یکی از زبان های فارسی یا انگلیسی یا ایتالیایی باشه.
:thumbsup:

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,471
8,798
113
53
.
با درود و وقت بخیر
من یه منبع یا کلاسی میخوام معرفی کنید که بتونم اطلاعات دقیقی از سبکها و زیرشاخه هاشون بدست بیارم. البته نه بطور مختصر و ساده. بلکه بطور تخصصی تر بشه سبکها رو شناخت و وجه تمایزشونو از نگاه یه موزیسین دونست. اونقد شناخت از سبکها کم و سطحی شده که مثلا یکی میاد یه قطعه مینویسه و یه نت میذاره روی همه آکوردهاش و آکوردهاشو هفت میکنه میگه jazz نوشتم.
در نِت مطالب خیلی پراکنده ست.
میخوام اگه کلاس تخصصی در این مورد در تهران یا اطراف هست معرفی کنید.
یا کتابی، چه فیزیکی که تهیه کنم چه pdf، که کامل و با جزئیات اینارو توضیح داده باشه. و به یکی از زبان های فارسی یا انگلیسی یا ایتالیایی باشه.
:thumbsup:
کلاس و یا "یک" منبع چیزهایی نیستند که برای شناخت عمیق سبکها کافی باشند. حتی کلاسهای سبک شناسی موسیقی در دانشگاهها هم محدود هستند و اصولاً نمیتونه اینطور نباشه. چون یک علم مستقل محسوب نمیشه. سبک شناسی (حالا چه در موسیقی، چه ادبیات نمایشی و چه در نقاشی . . .) ترکیبی از "تاریخ تحلیلی"، "جغرافیای ملل"، "تئوری" و "تکنولوژی" هست. در خیلی از رشته های هنری و ادبیات در دانشگاهها، "سبک شناسی" یک گرایش تخصصی برای گرفتن مدارج بالای تحصیلات تکمیلی (مثل دکترا) محسوب میشه. به رغم اینکه واژه ی "سبک" مثل آدامس افتاده توی دهن عموم، مبحثِ محدودی نیست مثل مثلاً تئوری موسیقی، که با تحصیل تمومش کنی بذاری کنار. خیلی وسیع و نامحدوده و با هر تغییر زمانی و مکانی شکل عوض میکنه و جای تحقیق و تحلیل داره. در واقع یک اتفاق بیرونی نیست که راحت قابل بررسی باشه. یک اتفاقی هست که از درون هنرمند شروع میشه که دلایل فرهنگی، جهان بینی، تاریخی و . . . اون اتفاق رو در درون هنرمند شکل میده و متولد میشه.
زیاد هم به چیزهایی که از چپ و راست میشنوی فکر نکن! خیلی ها، حتّی خیلی از موزیسین های حرفه ای هم، "پاپ" رو سبک میدونن!!
راستی زبان ایتالیایی میدونی؟

Yo3fM

هنرمند
کاربر با تجربه
عضو سایت
24/2/16
678
939
93
کلاس و یا "یک" منبع چیزهایی نیستند که برای شناخت عمیق سبکها کافی باشند. حتی کلاسهای سبک شناسی موسیقی در دانشگاهها هم محدود هستند و اصولاً نمیتونه اینطور نباشه. چون یک علم مستقل محسوب نمیشه. سبک شناسی (حالا چه در موسیقی، چه ادبیات نمایشی و چه در نقاشی . . .) ترکیبی از "تاریخ تحلیلی"، "جغرافیای ملل"، "تئوری" و "تکنولوژی" هست. در خیلی از رشته های هنری و ادبیات در دانشگاهها، "سبک شناسی" یک گرایش تخصصی برای گرفتن مدارج بالای تحصیلات تکمیلی (مثل دکترا) محسوب میشه. به رغم اینکه واژه ی "سبک" مثل آدامس افتاده توی دهن عموم، مبحثِ محدودی نیست مثل مثلاً تئوری موسیقی، که با تحصیل تمومش کنی بذاری کنار. خیلی وسیع و نامحدوده و با هر تغییر زمانی و مکانی شکل عوض میکنه و جای تحقیق و تحلیل داره. در واقع یک اتفاق بیرونی نیست که راحت قابل بررسی باشه. یک اتفاقی هست که از درون هنرمند شروع میشه که دلایل فرهنگی، جهان بینی، تاریخی و . . . اون اتفاق رو در درون هنرمند شکل میده و متولد میشه.
زیاد هم به چیزهایی که از چپ و راست میشنوی فکر نکن! خیلی ها، حتّی خیلی از موزیسین های حرفه ای هم، "پاپ" رو سبک میدونن!!
راستی زبان ایتالیایی میدونی؟
درسته حق با شماست. موضوع محدودی نیست. حقیقتش من خیلی هم از راه حس و گوش نمیتونم تشخیص بدم یه موزیک دقیقا چه نوعی هست غیر از این کلیتش که همه میدونن. وگرنه اینکه یهو یه موزیک رو بشنوم با اطمینان بگم این مثلا این نوع از جَز هست با این الگوهای مشخص یا این نوع از راک هست با این اِلِمان های مشخص و ... حقیقتا نمیتونم و نمیدونم. و دوس دارم که بتونم.
ایتالیایی رو خیلی حرفه ای نمیدونم، چون یه زمان برنامه بود واسه تحصیل برم ایتالیا، بخاطر همون یه مدت ایتالیایی کار کردم و در حد رفع حاجت یاد گرفتم.

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,471
8,798
113
53
.
تیامو!
برای اون نوع شناخت که معمولاً با شنیدن بتونی یه تشخیص کلّی بدی، باید خیلی بشنوی. از هر ژنر و استایلی. زمان میبره.

ayaramv

عضو سایت
25/5/18
80
93
18
کتاب مشخصی نیست که بیاد همه ی سبکا رو یاد بده که تا شنیدی بتونی بگی چه سبکیه(اگه چنین کتابی هست دوستان حتما راهنمایی میکنن)باید از هر ژانری همینطور که آقای Farhood گفتن بشنوی و گوش کنی ...کتاب نمیتونه گوش کسی رو تقویت کنه..کتاب هایی که من میشناسم برای فرم موسیقی کلاسیک هست میگم شاید به دردت خورد..اول کتاب عناصر موسیقی قسمت فرمشو بخون بعد برو سراغ کتاب فرم در موسیقی تاتیانا سورنونا کورگیان ترجمه ی مسعود ابراهیمی..بعد هم میتونی کتاب درک و دریافت موسیقی راجر کیمی ین رو بگیری تا با ادوار مختلف موسیقی و شیوه ی آهنگ سازی آهنگسازان مختلف رو یاد بگیری..البته گفتم اینها همش برای موسیقی کلاسیک بود..کتاب برای سایر سبک ها سراغ ندارم