آخرین ارسال‌ها

برای قوی کردن عضلات دستم چیکار کنم ؟

Harmony

هنرمند
2/9/10
684
33
اراک
دوستان برای افزایش سرعت هردو دست، چه نوازنده های پیکر و چه نوازنده های فینگر بهترین راه که واقعا" خودم ازش نتیجه گرفتم نرم افزار guitar speed trainer هست.حتما" دانلود کنید و نتیجه رو ببینید.اگه تو برنامه هر روزتون کار با این نرک افزار فوق العاده رو بذارید ظرف مدت یکی دو ماه انقلاب بزرگی در نوازندگیتون رخ میده و سرعت و قدرت نواختن ملودی رو بسیار بالا میبره.
موفق باشید

دوستان برای افزایش سرعت هردو دست، چه نوازنده های پیکر و چه نوازنده های فینگر بهترین راه که واقعا" خودم ازش نتیجه گرفتم نرم افزار guitar speed trainer هست.حتما" دانلود کنید و نتیجه رو ببینید.اگه تو برنامه هر روزتون کار با این نرک افزار فوق العاده رو بذارید ظرف مدت یکی دو ماه انقلاب بزرگی در نوازندگیتون رخ میده و سرعت و قدرت نواختن ملودی رو بسیار بالا میبره.
موفق باشید
با تشکر از راهنمایی شما دوست عزیز
میگم شما که زحمت کشیدی یه لینک دانلودی هم میزاشتی داداش...

منم تقریبا مشکل همین دوستمون رو دارم، البته من چپ دستم و وقتی می خوام با دست راست فرت ها رو بگیرم، انگشت شماره ی 4 (انگشت کوچیکه) اصلا نمی تونه سیم رو بگیره، یا صدای سیم در نمیاد یا اگه یکم بیشتر فشار بدم، دستم شروع می کنه به لرزیدن!!! مثل وقتی که یه وزنه ی سنگین رو بالای سرتون می برین!!!

Harmony

هنرمند
2/9/10
684
33
اراک
اولا ورودتون رو به سایت تبریک میگم
ببینید شما تا قبل از اینکه نوازندگی کنید انگشتاتون به صورت یه مجموعه به هم چسبیده فعالیت میکردن.مثلا" برای برداشتن اجسام چهارتا انگشت با هم حرکت میکردن و باز بسته میشدن.ولی وقتی کار نوازندگی رو شروع میکنید باید عصبهای تک تک انگشتاتون رو از هم جدا کنید و کنترل اونها رو کاملا" مدیریت کنید.
خب حالا در این بین نافرمان ترین انگشت همون انگشت چهار هست چون نسبت به مابقی انگشتها فعالیت کمتری رو داره.یعنی 99% مواقع مشکل ضعیف بودن انگشت نیست بلکه مشکل کنترل کردن اونه.و با انجام تمرینهای کروماتیک و بسیاری از تمریناتی که در نرم افزاری که قبلا" خدمتتون معرفی کردم وجود داره میتونین این مشکل رو حل کنید.
موفق باشید

مرسی که جوابم رو دادین، فقط یه سوال، تمرین کروماتیک یعنی چی؟ (من به صورت آکادمیک موسیقی نخوندم، شاید با خیلی از اصطلاحات آشنا نباشم)

در مورد کنترل انگشت هم حق با شماست ولی من فکر نمی کنم این مشکل رو داشته باشم، چون خوشبختانه تایپیست هستم و می تونم خیلی ساده تمام انگشت هام رو کنترل کنم، و توی تایپ ده انگشتی هم انگشت کوچک دست راست به شدت فعالیت داره (در کل توی تایپ ده انگشتی، دست راست کاملا فعاله) و منم چون چپ دست هستم از این لحاظ شانس آوردم، چون با دست راستم دسته گیتار رو میگیرم ...

Harmony

هنرمند
2/9/10
684
33
اراک
خواهش میکنم
پس این خیلی کمکتون میکنه.ببینید تمرین کروماتیک تمرینیه که در ایران اصطلاحا" به خرچنگی معروفه.یعنی انگشتان در چهار فرت پشت سرهم قرار میگیرند و کار انگشت گذاری رو انجام میدهند.میتونم چندتا تمرین خیلی مناسب و مختص انگشت 4 بهتون معرفی کنم.اگه به نت خونی تسلط دارین تمرینات رو براتون نت نویسی میکنم و قرار میدم. اگر هم از تبلچر استفاده میکنین بگین تا براتون چند تمرین به صورت تبلچر قرار بدم.
البته امشب فرصت نمیکنم ولی اگه مایل باشین تا فردا ظهر این کارو براتون انجام میدم.

واقعا ممنون که بهم لطف دارین و واسه جواب دادن به سوالاتم وقت می ذارین

همون طوری که گفتم زیاد با اصطلاحات آشنا نیستم، راستش همیشه سعی می کنم یه مهارت رو بدون استاد (و البته با استفاده از تجربه ی دیگران) یاد بگیرم تا بتونم روش خاص خودم رو داشته باشم واسه همین من خودم شخصا و بدون استاد شروع کردم به یادگرفتن ساز گیتار، از طرفی هم چون شنیده بودم شروع یادگیری موسیقی با ساز گیتار خیلی آسون تر و موثرتره، بنابراین با گیتار شروع کردم، ولی هدف اصلی م یادگرفتن ساز قانون هست!

به هر حال، تقریبا دو ماه می شه که از توی سایت ها و این طرف و اون طرف، شروع کردم، به همین خاطر، زیاد با اصطلاحات آشنا نیستم، (البته حالا که اینجا رو پیدا کردم فکر می کنم بتونم به لطف دوستانی مثل شما سریع تر پیشرفت کنم)

نت خوانی رو بلدم (اگه منظور از نت خوانی همون جای نت ها روی خطوط حامل و قدرت اجراش روی سااز باشه)،
تبلچر هم اگه منظورتون همون خطوطی هست که نماینده ی سیم گیتار و اعداد روش به نمایندگی شماره فرت هست باید بگم بلدم (ولی تلفظش اصطلاحش رو بلد نیستم!)

اگه منظورتون رو از این دو تا اصطلاح درست فهمیده باشم، آره، هر دو رو بلدم، ولی ترجیح می دم که تمریناتی که لطف می کنید به صورت نت باشه چون فکر می کنم این روش استانداردتر (شایع تر) باشه، درسته؟

پس ممنون می شم اگه زحمتی واسه تون نیست، لطف کنید و در اولین فرصت تمرینات رو به صورت نت برام بنویسید، شرمنده م می کنید، امیدوارم بتونم جبران کنم.

شما که چپ دست هستید چرا با دست چب دسته گیتار رو نمیگرید؟ اینطوری فکر کنم بیشتر پیشرفت کنید
من یکی از دوستام چپ دستِ و استادمم هم همینطور و جفتشون هم گفتن که ما برای گرفتن
fret و عوض کردن انگشتها راحت تر بودیم

شما که چپ دست هستید چرا با دست چب دسته گیتار رو نمیگرید؟ اینطوری فکر کنم بیشتر پیشرفت کنید
من یکی از دوستام چپ دستِ و استادمم هم همینطور و جفتشون هم گفتن که ما برای گرفتن
fret و عوض کردن انگشتها راحت تر بودیم
نمی دونم، یه جوریه، ساز به دستم نمی چسبه، هفته ی اول همین جوری که شما میگیی ساز رو گرفته بودم، ولی نمی تونستم منظم ضرب بزنم، من فکر می کردم چون همه ی راست دست ها اینجوری میگیرن، واسه من سخته، برای همین من برعکس گرفتم و همه ی سیم های گیتارمم برعکس کردم! اولش احساس حماقت می کردم که این کارو کردم، ولی بعدش که توی گروه جیپسی گینکز دیدم یکی همین جوری گیتار رو برعکس گرفته، باز یکم امیدوار شدم! (البته اون سیم ها رو برعکس نکرده بود)

به هر حال، حس می کنم اینجوری خیلی راحت ترم، می دونید چیه؟ از اونجایی که همه چیز واسه راست دست ها ساخته شده، تا جایی که دقت کردم، اغلب چیزها، دست چپ ثابته و دست راست مرتب حرکت می کنه، بخصوص این موضوع رو وقتی یکی از بجه ها از تایپ کردنم فیلم گرفت متوجه شدم، دست راستم به شدت روی کیبورد این ور و اون ور می شه و دست چپ تقریبا بیکاره!
موس مال دست راسته، ماشین حساب کیبورد مال دست راسته، کلید اجکت سی دی رام سمت راسته، باید با دست راست کارت عابر بانک رو بدی به خودپرداز، فقط با دست راست می شه در پیکان رو باز کرد! کلید پاور مونیتور هم سمت راسته، حتی وقتی سیب رو پوست می کنی، دست راسته که فعاله و دست چپ فقط تکیه گاه سیبه و... می بینید که همه جا دست راست پر جنب و جوشه (توی دنیای راست دست ها) منم مجبور شدم بعضی چیزام رو باهاش تطابق بدم! (البته نمی تونم چاقو رو توی دست راستم بگیرم، راه چاقو هم که برعکسه، بنابراین سیب رو با پوست می خورم! ولی خیار و بادمجون رو می تونم پوست بگیرم، لبه چاقو رو می چرخونم به بالا، از پایین به بالا پوست می کنم!!! :smile (81): )

هیشششکی چپ دست ها رو دوست نداره
:smile (9):
وقتی گیتار رو واسه دست راست ها دیدم، تعجب کردم که چرا اینجا قضیه برعکسه! :smile (61): حالا که من گیتار رو برعکس میگیرم دستم، دوباره همون قانون رعایت می شه، دست راست روی دسته بالا پایین می پره، دست چپ هم یه جا ثابت کارشو انجام می ده! :smile (7):

فکر کنم فوبیا دست چپ گرفتم!!! از راست دست ها هم راست دست تر شدم! (البته غذا خوردن، نوشتن، تیراندازی، مچ انداختن و خیلی کارای دیگه رو با دست چپ انجام می دم!)

Harmony

هنرمند
2/9/10
684
33
اراک
با هر کدوم از دستهاتون راحت ترین نوازندگی کنین و اصلا به راست یا چپ بودنش اهمیت ندین.اگر هم خیلی وسواس هستید میتونید از سازهایی که برای چپ دستها طراحی شدن استفاده کنید چون شکل گیتار کاملا متقارن نیست.
تمرینات رو به صورت نت و تبلچر نوشتم که همه دوستان بتونن استفاده کنند.
این تمرینات رو به صورت روزانه انجام بدین و حتما این تمرینات رو به صورت رفت و برگشت کار کنید.اوایل از تمپوی (سرعت اجرا بر حسب ضرب در دقیقه) پایین (با مترونوم) کار کنید و تمپو رو پنچ تا پنج تا افزایش بدید.
در هردو تمرین شماره فرت همون شماره انگشتها هستند.
اگه نوازنده پیک هستید با up & down نتها رو بنوازید و اگه نوازنده فینگر هستید با آپویاندو.در مورد تمرینی که از انگشت یک شروع میشه این نکته رو یادتون باشه که حتما تا رسیدن انگشتان 3 و 4 روی سیم 6 انگشتان 1 و 2 را بر ندارید تا کشش و فشار لازم برای پیشرفت به دست اعمال بشه.وحتما قبل از انجام این تمرین با تمرینات ساده تر دست رو گرم کنید.
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

موفق باشید
سوالی بود بفرمائید

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:
ممنونم هارمونی جان .
میخواستم بگم که تبلچر هم لطف کنی ولی دیدم خودت حساب ما تازه کار ها رو هم کردی.
دمت گرم .
یک سوالی داشتم .
من موقعی که میخوام آکورد رو بگیرم . بر فرض e minor میشه گفت که نوک انگشتهام درد میگیره و باید فشار زیادی رو به سیمها وارد کنم که صدای کاملی و بدون گز یا هر مشکل دیگه ای از ضربه دست راستم بشنوم.
کلا با آکورد گرفتن مشکل دارم .
مثلا وقتی میخوام همون آکورد e minor رو بگیرم با انگشتان 3 و4 وقتی نتها رو میگیرم انگشتهام به سیمهای پایینی تماس پیدا میکنه و نمیزاره که اونها هم به درستی صدا بدن .
میخواستم ببینم این مشکلات به مرور زمان حل خواهد شد ؟ یا اینکه تمرینات به خصوصی داره .

qLeph

هنرمند
18/7/10
628
29
تهران
ممنونم هارمونی جان .
میخواستم بگم که تبلچر هم لطف کنی ولی دیدم خودت حساب ما تازه کار ها رو هم کردی.
دمت گرم .
یک سوالی داشتم .
من موقعی که میخوام آکورد رو بگیرم . بر فرض e minor میشه گفت که نوک انگشتهام درد میگیره و باید فشار زیادی رو به سیمها وارد کنم که صدای کاملی و بدون گز یا هر مشکل دیگه ای از ضربه دست راستم بشنوم.
کلا با آکورد گرفتن مشکل دارم .
مثلا وقتی میخوام همون آکورد e minor رو بگیرم با انگشتان 3 و4 وقتی نتها رو میگیرم انگشتهام به سیمهای پایینی تماس پیدا میکنه و نمیزاره که اونها هم به درستی صدا بدن .
میخواستم ببینم این مشکلات به مرور زمان حل خواهد شد ؟ یا اینکه تمرینات به خصوصی داره .
به محل انگشت شست که پشت دسته قرار میگیره دقت کنید، این مشکلی که گفتید صدای سیمهای دیگه رو خفه میکنه، به این دلیله که انگشت شست رو بیش از حد بالا میارید
موقعی که انگشتها برای نت گیری از سیمهای پایین به بالا حرکت میکنه، باید انگشت شست برعکس این حرکت رو داشته باشه تا همیشه یک فاصله بین کف دست چپ تا دسته حفظ بشه و این مشکلات بوجود نیاد.
در مورد آکوردگیری و ضعیف بودن انگشتان، مطمئن باشید با تمرین حل میشه، فقط صبور باشید....

Harmony

هنرمند
2/9/10
684
33
اراک
خواهش میکنم
اول این مطلب رو بگم که سعی کنید وابستگی خودتون رو به تبلچر کم کنید.تبلچر به هیچ عنوان روش مناسب و کاملی نیست.
در تکمیل صحبتهای Clef عزیز هم باید بگم که اولا شما اونقدر باید آکوردها رو بگیرید تا نوک انگشتاتون در مقابل این درد مقاوم بشه و به مرور زمان این قسمت خود به خود پینه میبنده.ببینید برای گرفتن آکوردها مخصوصا آکوردهای باره ای هیچ تمرین واسطه ای وجود نداره و تنها راه گرفتن زیاد آکوردها هست.مثلا" اگه شما دو ساعت اجرا داشته باشید و بخواهید طی این دو ساعت فقط آکورد بگیرید باید قبلش حسابی تمرین کرده باشید تا در هنگام اجرا دستتون کم نیاره.نیرویی که برای گرفتن آکوردها لازمه به هیچ عنوان نیروی فشار زیادی نیست(البته در یک گیتار با دسته استاندارد).با تمرین زیاد به صورت حسی میتونید پی ببرید که چطور با صرف کمترین نیرو آکورد رو بگیرید و صدای شفافی داشته باشید.
اما در مورد برخورد انگشتها با سیمهای دیگه هم این نکته رو بگم که دقت داشته باشید که حدالامکان بند سوم انگشتتون به فینگر برد حالت عمود داشته باشه.چون در این حالت کمتر احتمال داره که برخوردهای نا خواسته بین سیمها و انگشتانتون اتفاق بیافته.

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:
help me
اعصابم ریخته به هم. تمرینا و تکنیکا هر روز داره سنگینتر میشه ولی دستام جون ندارن. پاورکوردا رو به سختی میتونم عوض کنم و وقفه میافته. بند هارو که دیگه حرفشو نزن اصلا نمیتونم موقعی که بند میکنم نت دیگه ای رو بزنم انگشتام خیلی درد میگیرن. حس میکنم دستای دخترونم کم میارن
لعنت

مرسی، اینا شبیه داکیومنت های گیتار پرو هست، کاش همون نسخه ی داکیومنتشو می ذاشتین (gpx)

بعد یه سوال، آپویاندو چیه؟

سوال nascent رو جواب دادین، ولی خوب چون من هم تازه کارم، یه چیزی بگم؟ موقع آکورد گرفتن، متوجه شدم که مثلا وقتی یکی از انگشت ها رو روی سیم بد گذاشتم و یکی از سیم ها گز می ده، بی اختیار همه ی انگشت ها رو محکم روی سیم ها فشار می دم که باعث می شه انگشتام داغون شه! مشکلم رو اینجوری حل کردم که موقع آکورد گرفتن (و کلا همیشه) انگشت های روی فرت ها و انگشت هایی که داره ضرب می زنه رو مجسم می کنم و بهشون فکر می کنم، اینجوری بلافاصله متوجه می شم که کدوم انگشت بود که گز داد و همون رو اصلاح می کنم... بعدا هم که به مرور زمان و تمرین دیگه عادت می کنی و لازم نیست بهش فکر کنی...

Harmony

هنرمند
2/9/10
684
33
اراک
بله نت نویسیه اون تمرینات رو با گیتار پرو انجام دادم.واسه تبدیلشون هم که ساده است ، برنامه گیتار پرو رو باز کنید و طبق همون تصویر در میزان 4/4 یا 2/4 نت نویسی کنید فکر نمیکنم بیشتر از 60sec طول بکشه.:smile (33):
در مورد نحوه آکورد گیریتون هم بگم که دقیقا راه صحیح آکورد گیری رو پیدا کردید.به هیچ عنوان نباید برای از بین بردن صدای نامناسب زیر یکی از انگشتها فشار رو در مجموعه آکورد زیاد کنید چون این میشه همون اتلاف بیش از حد انرژی و خستگی زودرس.بلکه آکورد رو تجزیه کنید و ببینید کدوم سیم صدای شفافی نمیده و بررسی کنید که مشکل از فشار کم ، جای نامناسب و یا برخورد با انگشت هست.
آپویاندو یعنی ضربه زدن به سیم و سپس تکیه انگشت ضربه زننده به سیم بعد.حالا این انگشت ضربه زننده میتونه p (مخفف pulgar شصت دست راست ) باشه و یا i,m مخفف index و medium(اشاره و میانی دست راست) باشه.در تمرینات بالا منظور ضربات متناوب i,m بود که در سبک فلامنکو به پیکادو معروفه.
در مورد سوال magnetic عزیز هم باید بگم.سعی کنید هنگام تعویض آکورد به هیچ عنوان ریتم رو قطع نکنید حتی اگه انگشت گذاریه آکورد کامل و صحیح انجام نشده بود.اما اینطور نباشه که ساده هم ازش بگذرید بلکه با تمرین بیشتر سعی کنید آکورد گیریتون رو روون تر انجام بدید.و دیگه اینکه بعد از بند کردن به خاطر خمشی که در سیمها ایجاد میشه و فاصله سیمها تغییر میکنه باید انگشت گذاری رو با دقت بیشتری انجام بدید.
ایشالا به زودی یه مطلب راجع به روش صحیح تمرین کردن مینویسم تا بتونین از حداقل زمان بالا ترین راندمان رو داشته باشید
خیلی از اوقات روش غیر اصولی تمرین باعث خستگی های بی هدف و مضر میشه که با دونستن و عمل کردن به اصول این مشکل هم بر طرف میشه.
موفق باشید

طبق فرمایشات دوست هزیز هارمونی باید مداوم تمرین کنید و هر چقدر بیشتر تمرین کنید بیشتر و زودتر نتیجه می گیرید
یکی از تمرینها که تو یک کتاب دیدم این بود که آکورد باره دار رو شل می گرفت و رو سیمها با دست راست می نواخت،بعد کم کم سیمهارو محکم می گرفت تا جایی که سیمی گز نزنه بعد باز کم کم
دست چپ رو شل می کرد،فکر کنم این تمرین هم مفید باشه.

سلام دوستان
میزان اکشن انگشتان موقع نواختن به قوی بودن انگشتان ربطی داره یا صرفا یه مهارت و عادته که باید به دست بیاد؟(منظورم اینه که واسه انجام بعضی تکنیکا و نواختن بعضی نت ها که قدرت بیشتری میخاد ممکنه مثلا وقتی انگشت شماره 1 استفاده میشه انگشتای دیگه مخصوصا 4 از فرت بورد فاصله ی بیشتر و حرکت بیشتری داشته باشه)

Shank

Banned
5/12/10
508
اونجا...
سلام دوستان
میزان اکشن انگشتان موقع نواختن به قوی بودن انگشتان ربطی داره یا صرفا یه مهارت و عادته که باید به دست بیاد؟(منظورم اینه که واسه انجام بعضی تکنیکا و نواختن بعضی نت ها که قدرت بیشتری میخاد ممکنه مثلا وقتی انگشت شماره 1 استفاده میشه انگشتای دیگه مخصوصا 4 از فرت بورد فاصله ی بیشتر و حرکت بیشتری داشته باشه)
سلام...
یه جایی خوندم که نمیدونم کجا بود...
اساتید مختلف اختلاف نظر دارن بعضیا میگن اکشن بالا استفاده کنید که عضلات دستتون قوی بشه...
ولی اونایی که سر در میارن میگن که اکشن بالا هنر نوازنده رو کم می کنه و یه جورایی تاثیر منفی داره...
نمیدونم کامل نقل کردم یا نه...
اگه اشتباهه اساتید لطف کنن...

من با دومی بیشتر موافقم...:d

بالا