آخرین ارسال‌ها

استراتوکستر دست ساز

11/12/18
10
Earth
سلام به همه

چند وقتی بود که به فکر ساخت یک گیتار الکتریکی بودم اول می خواستم با تخت چند لایی بسازم ولی یه روز پدرم یک درخت ازگیل ژاپنی قدیمی که خشک شده بود رو برید، با دیدن درخت بریده شده دل رو زدم به دریا و به خودم گفتم با همین میسازم. پوست درخت رو کندم و یه مدتی بهش زمان دادم تا رطوبت چوب از بین بره. البته درخت از قبل خشک بود این کار رور برای اطمینان انجام دادم.

IMG_20181208_194853.jpg
یک کتاب راهمنا هم از توی اینترنت پیدا کردم (نویسنده کتاب مارتین کوچ هست) و البته چند تا نقشه هم پیدا کردم.
درخت رو نجار به تخته تبدیل کرد، و من هم سه تکه که به نظرم مناسب تر بود به هم چسبوندم.

IMG_20181210_181023.jpg
IMG_20181219_125400.jpg
نقشه ها رو پرینت گرفتم و با یک تکه MDF تمپلیت ساختم. با اره مویی و سوهان! تمپلیت دقیق شد ولی به علت استنشاق خاک اره ریه هام عفونت کرد و به شدت بیمار شدم!!! :yuck-77: (درس اول: خاک اره MDF خیلی خطرناکه حسن!)

IMG_20181219_125415.jpg
IMG_20181230_194116.jpg
تمپلیت رو روی چوب چسبوندم و چوب رو بریدم. همچنان با اره مویی!!! :depressed-70: چهار یا پنج تایی تیغ اره مویی شکستم، اینبار ماسک زدم که ریه هام اذیت نشن. هر چند که خاک اره چوب به اندازه MDF خطرناک نیست.

IMG_20190113_223538.jpg
اینم جناب اره مویی مربوط به عهد باستان. جدا عتیقه هست! :biggrin:

IMG_20190123_202633.jpg
بعد هم با سوهان لبه های کار رو تمیز کردم و Belly cut و Armrest رو ایجاد کردم. Cavity ها رو هم بعدا با استفاده از مغار ایجاد می کنم. اون تکه ای که چوب گره داره هم جزو همین حفره ها هست و کنده میشه و بعدا اصلا دیده نمیشه.

IMG_20190123_203043.jpg
توی فاصله ای که دنبال چوب افرا برای نک و فرت برد بودم Truss rod و Bridge رو هم ساختم. برای ساخت بریج از تراشکار (:banghead-46:!!!) کمک گرفتم.

IMG_20190122_140913.jpg
IMG_20190122_015119.jpg
IMG_20190122_140825.jpg
این هم چوب افرا برای نک و فرت برد ، رنده شده و صاف، آماده برای شروع کار!

IMG_20190120_162057.jpg
IMG_20190123_203159.jpg
فعلا تا همین جا پیش رفتم.

آخرین ویرایش:
10/4/10
255
فعلا که خوب پیش رفتی.برو جلو تا صدا رو بشنویم چی میشه:thumbsup:
ولی اینکه میگی ریه هات عفونتی شده من یکم تعجب کردم.یا تو خیلی حساس هستی یا من خیلی پوست کلفتم!من دو سه سال هست که دارم دود جوشکاری میخورم ولی هنوز ریه هام خداروشکر مشکل پیدا نکردن.ولی شما با یک برش کاری کوتاه حالا MDF ریه هات مشکل خوردن.:unsure::smile:

• عالیه!
واکنش‌ها: MI07
11/12/18
10
Earth
فعلا که خوب پیش رفتی.برو جلو تا صدا رو بشنویم چی میشه:thumbsup:
ولی اینکه میگی ریه هات عفونتی شده من یکم تعجب کردم.یا تو خیلی حساس هستی یا من خیلی پوست کلفتم!من دو سه سال هست که دارم دود جوشکاری میخورم ولی هنوز ریه هام خداروشکر مشکل پیدا نکردن.ولی شما با یک برش کاری کوتاه حالا MDF ریه هات مشکل خوردن.:unsure::smile:
سلام دوست عزیز ، ممنون از توجه تون.
یه برش کاری ساده نبود، سوهان کاری هم بود! :biggrin: ذرات MDF خیلی ریز هستن و مقداری از این ذرات میکروسکوپی هستن. من هم مثل شما نمیدونستم. فکر کردم سرما خوردم، تا اینکه دکتر متخصص بهم گفتم ریه هات به اون خاک اره ها حساسیت نشون داده و... چوب این مشکل رو نداره. اما به هر حال سلامتی مهم تر از هر چیزی هست.
موفق باشید
[doublepost=1549127740,1548270270][/doublepost]سلام مجدد به همه

توی این هفته به دلیل یکسری مشکلات پیشرفت کار چندادن بالا نبود، اولین مشکل این بود scale length دسته و فرت برد توی نقشه ای که داشتم 24 اینچ بود ولی 25.5 مد نظرم بود. بنابراین مجبور شدم خودم طراحی کنم.

IMG_20190127_183630.jpg
بعد از بررسی چوب ها از همه جوانب روی چوب ها علامت زدم و بهترین محل برای فرت برد و دسته رو پیدا کردم. جایی از چوب رو انتخاب کردم که هیچ گره ای روی چوب نباشه.
فرت برد رو خودم با اره مویی بریدم. ولی برای بدنه نمی تونستم اره مویی به کار ببرم، بنابراین تصمیم گرفتم برای نتیجه سریع تر این کار رو به یک نجار که اره برقی داره بسپرم. که ای کاش نمی سپردم! کلی به نجار توضیح دادم که فلان و بهمان و از این جا ببر و از اون جا نبر و... باز هم جناب نجار از همون جایی که خودش دوست داشت چوب رو برید!!! اما شانس آوردم که پایین چوب یه ذره اضافه گذاشته بودم. مجبور شدم تمام علامت های قبلی رو پاک کنم و دوباره بکشم. یه گره ی کوچک روی چوب دقیقا کنار پیچ تراس راد توی دسته قرار میگیره. هر چند که زیر فرت برد پنهان میشه و اصلا توی نتیجه نهایی تاثیر نداره اما به هر حال یه ذره بخاطرش ناراحتم. نتیجه مهم : هیچ وقت کاری رو که خودتون میتونید انجام بدید رو به کس دیگری نسپرید.

IMG_20190130_232549.jpg
IMG_20190130_232633.jpg
لبه های فرت برد رو خیلی با دقت با کاتر تمیز کردم! در اصل باید از رنده استفاده کرد چون رنده نداشتم از کاتر استفاده کردم. نتیجه نهایی به نظر خودم عالی شد.

IMG_20190131_003444.jpg
برای ساخت پگ هد زاویه دار با استفاده اره معمولی برشی با زاویه 15 درجه روی دسته ایجاد کردم. خیلی سخت بود که اره کج نره و برش دقیق انجام بشه.

IMG_20190131_121856.jpg
به این تصویر توجه کنید.

Capture 1.PNG
قسمت پایینی اون تکه ی قبلی رو به ضخامت 13 میلیمتر بریدم. این تکه رو با اره آهن بریدم چون کنترل اره آهن راحتتر از اره چوب هست.

IMG_20190131_125805.jpg
IMG_20190131_132718.jpg
با بریدن یک ورق نازک 3 میلیمتری از یک تکه چوب به درد نخور، برای پگ هد روکش درست کردم.

IMG_20190131_211249_1.jpg
به یک نجار دیگه مراجعه کردم و ازش اجازه گرفتم تا با رنده ی دستی، خودم چوب ها رو صاف کنم. ایشون هم لطف کردن و این اجازه رو به من دادن. در نهایت بعد از رنده زدن و سنباده زدن تمام قطعات و اطمینان از صاف بودنشون اون ها رو کنار هم کاملا تست کردم.

IMG_20190131_150853.jpg
و در نهایت پگ هد رو به دسته با چسب چوب متصل کردم. برای اینکه دو قطعه کاملا ثابت بمونن از گیره های بند رخت و دمبل! کمک گرفتم. گیره های نجاری خیلی سنگین هستن به علاوه اینکه تعداد زیادی (6 تا) گیره نجاری برای این کار لازم هست و من فقط یک گیره نجاری داشتم.

IMG_20190131_175546.jpg
بعد از خشک شدن چسب دوباره سطح پگ هد رو رنده زدم و سنباده کشیدم.

IMG_20190202_173632.jpg
مرحله بعد ایجاد کانال تراس راد و نصب تراس راد و فرت برد روی دسته هست. که امیدوارم توی این هفته انجام بشه.

آخرین ویرایش:

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,621
53
.
سلام دوست عزیز ، ممنون از توجه تون.
یه برش کاری ساده نبود، سوهان کاری هم بود! :biggrin: ذرات MDF خیلی ریز هستن و مقداری از این ذرات میکروسکوپی هستن. من هم مثل شما نمیدونستم. فکر کردم سرما خوردم، تا اینکه دکتر متخصص بهم گفتم ریه هات به اون خاک اره ها حساسیت نشون داده و... چوب این مشکل رو نداره. اما به هر حال سلامتی مهم تر از هر چیزی هست.
موفق باشید
[doublepost=1549127740,1548270270][/doublepost]سلام مجدد به همه

توی این هفته به دلیل یکسری مشکلات پیشرفت کار چندادن بالا نبود، اولین مشکل این بود scale length دسته و فرت برد توی نقشه ای که داشتم 24 اینچ بود ولی 25.5 مد نظرم بود. بنابراین مجبور شدم خودم طراحی کنم.

مشاهده پیوست 178339
بعد از بررسی چوب ها از همه جوانب روی چوب ها علامت زدم و بهترین محل برای فرت برد و دسته رو پیدا کردم. جایی از چوب رو انتخاب کردم که هیچ گره ای روی چوب نباشه.
فرت برد رو خودم با اره مویی بریدم. ولی برای بدنه نمی تونستم اره مویی به کار ببرم، بنابراین تصمیم گرفتم برای نتیجه سریع تر این کار رو به یک نجار که اره برقی داره بسپرم. که ای کاش نمی سپردم! کلی به نجار توضیح دادم که فلان و بهمان و از این جا ببر و از اون جا نبر و... باز هم جناب نجار از همون جایی که خودش دوست داشت چوب رو برید!!! اما شانس آوردم که پایین چوب یه ذره اضافه گذاشته بودم. مجبور شدم تمام علامت های قبلی رو پاک کنم و دوباره بکشم. یه گره ی کوچک روی چوب دقیقا کنار پیچ تراس راد توی دسته قرار میگیره. هر چند که زیر فرت برد پنهان میشه و اصلا توی نتیجه نهایی تاثیر نداره اما به هر حال یه ذره بخاطرش ناراحتم. نتیجه مهم : هیچ وقت کاری رو که خودتون میتونید انجام بدید رو به کس دیگری نسپرید.

مشاهده پیوست 178340
مشاهده پیوست 178341
لبه های فرت برد رو خیلی با دقت با کاتر تمیز کردم! در اصل باید از رنده استفاده کرد چون رنده نداشتم از کاتر استفاده کردم. نتیجه نهایی به نظر خودم عالی شد.

مشاهده پیوست 178342
برای ساخت پگ هد زاویه دار با استفاده اره معمولی برشی با زاویه 15 درجه روی دسته ایجاد کردم. خیلی سخت بود که اره کج نره و برش دقیق انجام بشه.

مشاهده پیوست 178343
به این تصویر توجه کنید.

مشاهده پیوست 178350
قسمت پایینی اون تکه ی قبلی رو به ضخامت 13 میلیمتر بریدم. این تکه رو با اره آهن بریدم چون کنترل اره آهن راحتتر از اره چوب هست.

مشاهده پیوست 178344
مشاهده پیوست 178345
با بریدن یک ورق نازک 3 میلیمتری از یک تکه چوب به درد نخور، برای پگ هد روکش درست کردم.

مشاهده پیوست 178348
به یک نجار دیگه مراجعه کردم و ازش اجازه گرفتم تا با رنده ی دستی، خودم چوب ها رو صاف کنم. ایشون هم لطف کردن و این اجازه رو به من دادن. در نهایت بعد از رنده زدن و سنباده زدن تمام قطعات و اطمینان از صاف بودنشون اون ها رو کنار هم کاملا تست کردم.

مشاهده پیوست 178346
و در نهایت پگ هد رو به دسته با چسب چوب متصل کردم. برای اینکه دو قطعه کاملا ثابت بمونن از گیره های بند رخت و دمبل! کمک گرفتم. گیره های نجاری خیلی سنگین هستن به علاوه اینکه تعداد زیادی (6 تا) گیره نجاری برای این کار لازم هست و من فقط یک گیره نجاری داشتم.

مشاهده پیوست 178347
بعد از خشک شدن چسب دوباره سطح پگ هد رو رنده زدم و سنباده کشیدم.

مشاهده پیوست 178349
مرحله بعد ایجاد کانال تراس راد و نصب تراس راد و فرت برد روی دسته هست. که امیدوارم توی این هفته انجام بشه.
من منتظر سخت ترین بخش کار هستم! تعریف دقیقِ فاصله ی فرِت ها با هم. این مرحله ایه که اگه کوچکترین خطایی انجام بشه، باید فرت برد رو کلاً از اول بسازی.

Omid-Mohebbi

تیم مدیریت
مدیر کل
29/5/09
7,851
44
بندرعباس
تبریک میگم شما هم عین من عاشق کارهای ساختنی و دست ساز هستید. من هم عشق ابزار هستم :D
در مورد دسته من کلی دسته گیتار دارم لازم داشتید بفرمائید براتون میفرستم. شاید فرتهاش به دردتون بخوره

11/12/18
10
Earth
تو خونه وزنه میزنی:biggrin:
آره، دیگه منتظر خالی شدن دستگاه و دمبل و هالتر نمیشم! :smile:
من منتظر سخت ترین بخش کار هستم! تعریف دقیقِ فاصله ی فرِت ها با هم. این مرحله ایه که اگه کوچکترین خطایی انجام بشه، باید فرت برد رو کلاً از اول بسازی.
سلام جناب فرهود، ممنون از توجه تون.
توی یوتیوب دیدم بعضی ها این کار رو با ابزارهای اندازه گیری لیزری انجام میدن. بعضی ها هم با کولیس دیجیتال. حرفه ای تر ها هم شابلون های فلزی مخصوص دارن. اما خب مارتین کوچ توی کتابش نوشته که میشه با یک خط کش فلزی خوب انجام داد فقط لازمه که خیلی دقت کرد. توضیحی که داده هم کاملا واضحه. من هم همه تلاش خودم رو می کنم دقیق بشه.
تبریک میگم شما هم عین من عاشق کارهای ساختنی و دست ساز هستید. من هم عشق ابزار هستم :D
در مورد دسته من کلی دسته گیتار دارم لازم داشتید بفرمائید براتون میفرستم. شاید فرتهاش به دردتون بخوره
سلام جناب محبی
تا جایی که بنده اطلاعات کسب کردم، سیم های فرت به صورت بسته های عمده (کیلیویی!) و بسته های بریده شده 24 عددی در بازار موجود هست. ولی اگه نتونستم سیم فرت پیدا کنم. مزاحم شما میشم.
ممنون از لطف شما. :smile:

اقا مصطفی

عضو سایت
25/11/11
771
گیلان
افرین به پشتکار شما.موفق باشید. حتما لطفا تا انتهای کار تاپیک رو ادامه بدید.شخصا بسیار لذت بردم

• عالیه!
واکنش‌ها: MI07

mory952

عضو سایت
4/1/10
87
من هم عاشق کار دست سازم و همچنین دیوانه ی ابزار!! این تاپیک رو دنبال میکنم
بنظرم خیلی جالبه ، موفق باشی :smile:

Farhood

Capo del clan
21/12/11
2,621
53
.
یه تولید کننده ی آلمانی هست بنام Jens Ritter که الکتریک گیتارهاش کاملآً دست سازه. در واقع کارِش Craft Work هست تا تولید انبوه. این شخص در کارگاهی که توی خونه ی قدیم ساز خودش در یک شهر کوچک در آلمان داره، گیتارهایی با دیزاین های بسیار خلاقه درست میکنه و به قیمتهای بسیار بالا میفروشه. اکثر کارهاش سفارشی هستند. نکته ی بسیار جذاب این شخص برای من جرأتی هست که برای تغییر استانداردهای ساختار گیتارها داره. مثلآً خیلی از مدلهایی که میزنه کنترل Tone و Volume ندارن! خروجیِ کابل سیگنال رو برده پشتِ گیتار تعبیه کرده! در بعضی از مدل ها پج های تیونینگ رو که معمولاً در سردسته ی گیتار قرار میدن رو حذف کرده، و یا انتهای استرینگ ها رو برده پشت گیتار فیکس کرده! این نوآوری هاش کاملآً خلاف روحیه ی تقلیدیِ ما ایرانی هاست.

گیتارهایی که درست میکنه بیشتر از اینکه "محصول" باشن، "اثر هنری" هستند. از هر ایده ای که در ساخت هر گیتار در ذهنش داره، فقط یک عدد درست میکنه، مگر اینکه سفارش دهنده ها مجدداً از همون طرح سفارش داده باشند. ایده های بسیار خلاقه و عجیبی در انتخاب متریال ها داره. مثلاً استفاده از پارچه برای کاور کردن بدنه ی گیتار، استفاده از ترکیب ذغال چوب و ویسکی برای رنگ آمیزی بدنه، استفاده از 11000 نگین کریستال برای پوشش بدنه، استفاده از آلیاژ طلا در بخشهای فلزی، استخوان ران گوزن، عاج فیل، چوب آبنوس، طرح 3D سطح کره ی مریخ روی بدنه ی گیتار و دهها ایده ی دیگه.

Jens Ritter کارهاشو خودش انجام میده. حتی عکسها تبلیغاتی گیتارهاش رو خودش عکاسی میکنه! کل پروسه ی ساخت رو خودش انجام میده و گاهاً هم یک دستیار داره که با اون همکاری میکنه. مشتری های Jens Ritter معمولاً گیتاریست هایی هستند که کلکسیون گیتار هم دارند. ارزان ترین گیتار Jens Ritter پنج هزار دلار قیمت داره. قیمت گیتار های گران Jens Ritter حدود 60 هزار دلار هست، ولی قیمت گیتارهای سفارشیِ خاص رو معمولاً فاش نمیکنه! در سال حدود 50 الی 60 گیتار میسازه. نکته ی جالب تر در مورد Jens Ritter اینه که خودش گیتاریست نیست!

این شخص هم مثل شما با ساختن یک استراتوکستر با دستِ خالی شروع کرد. ولی خیلی زود سبک کاری خودش رو کشف و برند خودش رو ایجاد کرد. شما هم اگر روحیه ی این نوع کارها رو داری میتونی بیزنس خودت رو شروع کنی.

گیتار Princess Isabella. این گیتار رو برای جورج بنسن (جز گیتاریست معروف امریکایی) ساخته که زخامت بدنه ی اونو فقط یک اینچ در نظر گرفته! (برای اینکه مثل گیتارهای Hollow Body جز سبُک دربیاد):

1052-1.jpg

گیتار The Blue Dragon با پوشش پارچه ای:

blue-dragon-2.jpg

و باز هم ایده ی جدید برای پکیج کیس گیتار:smile::

IMG_0962_1024x1024@2x.jpg

گیتار دوازده سیمه ی Roya با بدنه ی سطح مریخی. Jens Ritter پَستی و بلندی های سطح مریخ رو با همکاری NASA دقیقاً طبق نقشه ی حقیقیِ اسکن سطح مریخ انجام داده:

1634-18.jpg

و 11000 کریستال روی بدنه ی این گیتار:

1608-6.jpg

در این لینکها میتونی جزئیات مربوط به ساختارهای مدلهای مختلف از Jens Ritter رو بخونی. بعضی از اینها جزئیات رو در فایل PDF دارند که میتونی اونها رو دنلود کنی و بخونی:

برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

10/4/10
255
مث
یه تولید کننده ی آلمانی هست بنام Jens Ritter که الکتریک گیتارهاش کاملآً دست سازه. در واقع کارِش Craft Work هست تا تولید انبوه. این شخص در کارگاهی که توی خونه ی قدیم ساز خودش در یک شهر کوچک در آلمان داره، گیتارهایی با دیزاین های بسیار خلاقه درست میکنه و به قیمتهای بسیار بالا میفروشه. اکثر کارهاش سفارشی هستند. نکته ی بسیار جذاب این شخص برای من جرأتی هست که در تغییرات ساختار گیتارها میده. مثلآً خیلی از مدلهایی که میزنه کنترل Tone و Volume ندارن! خروجیِ کابل سیگنال رو برده پشتِ گیتار تعبیه کرده! در بعضی از مدل ها پج های تیونینگ رو که معمولاً در سردسته ی گیتار قرار میدن رو حذف کرده، و یا انتهای استرینگ ها رو برده پشت گیتار فیکس کرده! این نوآوری هاش کاملآً خلاف روحیه ی تقلیدیِ ما ایرانی هاست.

گیتارهایی که درست میکنه بیشتر از اینکه "محصول" باشن، "اثر هنری" هستند. از هر ایده ای که در ساخت هر گیتار در ذهنش داره، فقط یک عدد درست میکنه، مگر اینکه سفارش دهنده ها مجدداً از همون طرح سفارش داده باشند. ایده های بسیار خلاقه و عجیبی در انتخاب متریال ها داره. مثلاً استفاده از پارچه برای کاور کردن بدنه ی گیتار، استفاده از ترکیب ذغال چوب و ویسکی برای رنگ آمیزی بدنه، استفاده از 11000 نگین کریستال برای پوشش بدنه، استفاده از آلیاژ طلا در بخشهای فلزی، استخوان ران گوزن، عاج فیل، چوب آبنوس، طرح 3D سطح کره ی مریخ روی بدنه ی گیتار و دهها ایده ی دیگه.

Jens Ritter کارهاشو خودش انجام میده. حتی عکسها تبلیغاتی گیتارهاش رو خودش عکاسی میکنه! کل پروسه ی ساخت رو خودش انجام میده و گاهاً هم یک دستیار داره که با اون همکاری میکنه. مشتری های Jens Ritter معمولاً گیتاریست هایی هستند که کلکسیون گیتار هم دارند. ارزان ترین گیتار Jens Ritter پنج هزار دلار قیمت داره. قیمت گیتار های گران Jens Ritter حدود 60 هزار دلار هست، ولی قیمت گیتارهای سفارشیِ خاص رو معمولاً فاش نمیکنه! در سال حدود 50 الی 60 گیتار میسازه. نکته ی جالب در مورد Jens Ritter اینه که خودش گیتاریست نیست!

این شخص هم مثل شما با ساختن یک استراتوکستر با دستِ خالی شروع کرد. ولی خیلی زود سبک کاری خودش رو کشف و برند خودش رو ایجاد کرد. شما هم اگر روحیه ی این نوع کارها رو داری میتونی بیزنس خودت رو شروع کنی.

گیتار Princess Isabella. این گیتار رو برای جورج بنسن (جز گیتاریست معروف امریکایی) ساخته که زخامت بدنه ی اونو فقط یک اینچ در نظر گرفته! (برای اینکه مثل گیتارهای Hollow Body جز سبُک دربیاد):

مشاهده پیوست 178357

گیتار The Blue Dragon با پوشش پارچه ای:

مشاهده پیوست 178358

و باز هم ایده ی جدید برای پکیج کیس گیتار:smile::

مشاهده پیوست 178359

گیتار دوازده سیمه ی Roya با بدنه ی سطح مریخی. Jens Ritter پَستی و بلندی های سطح مریخ رو با همکاری NASA دقیقاً طبق نقشه ی حقیقیِ اسکن سطح مریخ انجام داده:

مشاهده پیوست 178360

و 11000 کریستال روی بدنه ی این گیتار:

مشاهده پیوست 178361

در این لینکها میتونی جزئیات مربوط به ساختارهای مدلهای مختلف از Jens Ritter رو بخونی. بعضی از اینها جزئیات رو در فایل PDF دارند که میتونی اونها رو دنلود کنی و بخونی:

مثلا میشه روی گیتار رو خاتم کاری کرد.من یکی که از تزیینات خاتم کاری و سنگ فیروزه خیلی خوشم میاد.

11/12/18
10
Earth
سلام مجدد به همه

افرین به پشتکار شما.موفق باشید. حتما لطفا تا انتهای کار تاپیک رو ادامه بدید.شخصا بسیار لذت بردم
من هم عاشق کار دست سازم و همچنین دیوانه ی ابزار!! این تاپیک رو دنبال میکنم
بنظرم خیلی جالبه ، موفق باشی :smile:
ممنون از شما عزیزان، واقعا از شما روحیه مضاعفی می گیرم.

یه تولید کننده ی آلمانی هست بنام Jens Ritter که الکتریک گیتارهاش کاملآً دست سازه. در واقع کارِش Craft Work هست تا تولید انبوه. این شخص در کارگاهی که توی خونه ی قدیم ساز خودش در یک شهر کوچک در آلمان داره، گیتارهایی با دیزاین های بسیار خلاقه درست میکنه و به قیمتهای بسیار بالا میفروشه. اکثر کارهاش سفارشی هستند. نکته ی بسیار جذاب این شخص برای من جرأتی هست که برای تغییر استانداردهای ساختار گیتارها داره. مثلآً خیلی از مدلهایی که میزنه کنترل Tone و Volume ندارن! خروجیِ کابل سیگنال رو برده پشتِ گیتار تعبیه کرده! در بعضی از مدل ها پج های تیونینگ رو که معمولاً در سردسته ی گیتار قرار میدن رو حذف کرده، و...
ممنون از شما بابت این پست زیبا و اطلاعات مفیدش. از این دست افراد توی دنیا زیاد هستن، نمونه ش Ben Crowe موسس شرکت crimsonguitars ، که یک شرکت انگلیسی هست. ایشون هم بسیار خلاق هستن و ایده های مخصوص به خودشون رو دارن. به شخصه خیلی از ایشون یاد گرفتم.
یک نمونه از گیتار های ایشون :
Semi-Acoustic-Nebula-Prototype-ColourBalanced-12.jpg Semi-Acoustic-Nebula-Prototype-ColourBalanced-14.jpg Semi-Acoustic-Nebula-Prototype-ColourBalanced-18.jpg Semi-Acoustic-Nebula-Prototype-ColourBalanced-20.jpg Semi-Acoustic-Nebula-Prototype-ColourBalanced-22.jpg Semi-Acoustic-Nebula-Prototype-Front.jpg
واقعا ساخت یک ساز خیلی لذت بخش هست. و بنده هم روحیه و هم خلاقیت و جسارت چنین کارهایی رو دارم. چندتا ایده خوب هم برای آینده دارم. اما فعلا قدم به قدم دارم پیش میرم. از قدیم گفتن سنگ بزرگ نشانه نزدن است. در مورد راه انداختن بیزنس هم بیشتر بحث سرمایه و سرمایه گذار مطرح میشه. که در مورد اون هم فکر هایی دارم. توکل بر خدا، تا ببینم در آینده چی پیش میاد.

مثلا میشه روی گیتار رو خاتم کاری کرد.من یکی که از تزیینات خاتم کاری و سنگ فیروزه خیلی خوشم میاد.
چرا نشه! این یه نمونه منبت کاری. :smile:

Dellatera-Paisley_Tejas3_WEB.jpg
img_6291.jpg
از بحث اصلی دور نشم و برم سراغ ادامه کارهایی که انجام دادم.
اولین کاری که انجام دادم صاف کردن کامل سطح زیر فینگربرد و روی دسته بود.این دو قسمت قرار هست بعدا روی هم چسبانده بشن و باید کاملا صاف باشن.

IMG_20190203_162927.jpg IMG_20190203_162946.jpg
بعد از اون خط کشی های مربوط به کانال تراس راد رو انجام دادم. این قسمت یکی از چالش برانگیز ترین و ترسناک ترین کارهایی بود که تا به حال انجام داده بودم یعنی قبل اینکه شروع کنم چند تا نفس عمیق کشیدم. چون اگه ذره ای کارم خراب میشد دیگه راه برگشت نبود. و بعد شروع کردم خیلی با دقت با مغار کندم. اما خیلی زود فهمیدم اون قدرها هم که به نظر سخت می آمد نیست.

IMG_20190203_200302.jpg IMG_20190204_231755.jpg IMG_20190204_231851.jpg
بعد نوبت حفره دسترسی به پیچ تراس راد بود.

IMG_20190205_134210.jpg
و بعد از اون این دو قسمت رو به هم متصل کردم که این بخش هم خیلی چالش برانگیز بود، چون با دریل نمیشد ، اولا مته سایز مناسب نداشتم. دوما دریل با سرعت بالا کار می کنه امکانش بود خیلی سریع همه چی رو خراب کنه. بنابراین از هرچی که دم دستم بود کمک گرفتم از انواع پیچ گوشتی بگیر تا مغار و چاقو و میخ و هویه! نتیجه کار به نظر خودم خوب شد.

IMG_20190205_160635.jpg IMG_20190205_160655.jpg
در نهایت به سراغ روکش پک هد رفتم و قسمت دسترسی به پیچ تراس راد رو بریدم، و امضای خودم هم از روی یک تکه چوب تیره تر بریدم تا به صورت معرق روی روکش کار کنم. البته هنوز این قسمت تموم نشده. باید بیشتر و با دقت تر روش کار کنم.

IMG_20190208_193350.jpg
برای همه تون آرزوی سلامتی دارم.
موفق باشید.
[doublepost=1551355556,1549803359][/doublepost]سلام به همه

بدون مقدمه برم سراغ ادامه کار
واقعا ساختن روکش پگ هد خیلی اذیت کرد. اولی رو ساختم که یه ذره انحنا پیدا کرده بود عجله کردم همون طوری روی پگ هد چسباندم و با گیره نجاری محکمش کردم ولی بعد از خشک شدن چسب، خیلی نافرم شد. مجبور شدم با هزارتا مکافات از پگ هد جداش کنم! کلی هم چسب چوب زده بودم. دومی هم موقع سنباده زدن شکست. اما سومی بالاخره همونی که می خواستم شد. در نهایت با کمک همون گیره های لباس روی پگ هد چسباندم.

IMG_20190212_121333.jpg
IMG_20190212_121411.jpg
IMG_20190213_120014.jpg
IMG_20190217_171605.jpg
IMG_20190228_142405.jpg
توی این فاصله سیم فرت و سیم گیتار و آهنربا رو هم تهیه کردم. نیم کیلو! سیم فرت بلک اسمیت یا به عبارتی 17 متر سیم فرت، این مقدار تقریبا برای دوازده ، سیزده تا گیتار جواب میده. پس دیگه خیالم از سیم فرت راحته. ارزونترین سیم گیتاری هم که وجود داشت خریدم ، توی یک بسته دو تا سیم اضافه هم داره. آهنربا هم برای ساخت پیکاپ ها هست. تنها ماشین هد و سیم لاکی گیج AWG42 و پتانسومتر های تیون و ولوم مونده که تهیه بشه. اون چندتا رو هم بخرم خیالم کامل راحت میشه.

IMG_20190219_101352.jpg
IMG_20190219_101521.jpg
IMG_20190219_101536.jpg
IMG_20190219_101645.jpg
IMG_20190219_102241.jpg
IMG_20190219_102248.jpg
برای بریدن اسلات های فرت این وسیله رو درست کردم تا برش کاملا عمودی باشه. در اصل باید این اسلات ها رو با اره پشتدار برید. ولی چنین اره ای هیج جا موجود نبود و یا اگه بود خیلی گرون بود. من به جاش از چاقوی اره ای میوه خوری استفاده کردم. از این چاقوهای قدیمی که تیغه بسیار نازک و انعطاف پذیر استیل دارن. اول روی یک تکه چوب امتحان کردم.

IMG_20190220_155136.jpg
IMG_20190220_161945.jpg
IMG_20190220_162009.jpg
بعد رفتم سراغ فرت برد. تمام فرت ها رو با دقت علامت زدم. و چند بار فواصل رو چک کردم.

IMG_20190223_203703.jpg
IMG_20190223_205328.jpg
جایی که نات قرار میگیره رو بریدم و با مغار صاف کردم. و سنباده زدم.

IMG_20190220_180332.jpg
IMG_20190220_220637.jpg
بعد رفتم سراغ برش اولین فرت. روی چاقو هم چسب زدم تا عمق برش بیشتر از دو میلیمتر نشه.

IMG_20190226_155044.jpg
IMG_20190223_213701.jpg
به همین ترتیب تمام اسلات فرت ها رو بریدم. دقت نهایی چیزی در حدود سه یا چهار دهم میلیمتر شد. که خب دقیق ترین فرت برد دنیا نیست. شاید میشد دقیق تر هم بشه. ولی با توجه به ابزار هایی که من داشتم به نظرم نتیجه خوب شده.

IMG_20190226_154938.jpg
اگه عمری باقی بود و گیتار بعدی درکار بود حتما اره پشتدار (یا اره ژاپنی) و کولیس دیجیتال تهیه میکنم. و حرفه ای تر این کار رو انجام میدم. البته به هیچ وجه با فرت بردهای کمپانی های بزرگ مثل فندر و PRS و... که دستگاه CNC برش میده قابل مقایسه نیست!

IMG_20190227_144659.jpg
برای ادامه کار هم باید سنباده زن منحنی 12 اینچی و دستگاه خم کردن سیم فرت رو هم بسازم که توی پست های بعدی توضیح میدم.
شاد باشید.

آخرین ویرایش:
11/12/18
10
Earth
سلام به همه و سال نو هم پیشاپیش تبریک میگم.
برای چسبوندن Fret-board باید اون رو یه جوری روی Neck ثابت میکردم که حرکت نکنه. در واقع وقتی چسب بین دو سطح میریزی اصحکاک کم میشه و با قرار دادن وزن یا بستن گیره دو تا قطعه روی هم لیز می خورن و جا به جا میشن.
برای جلوگیری از این اتفاق، چند تکه 3 میلیمتری از سنجاق ته گرد رو با انبر دست بریدم و با چند تا ضربه آروم انبر دستی فرستادم توی Neck . بعد Fret-board رو در محل درست قرار دادم و با دستم محکم فشار دادم تا کاملا دو قطعه روی همدیگه قرار بگیرن.

IMG_20190310_094817.jpg IMG_20190310_094919.jpg IMG_20190309_152158.jpg
دور Truss-rod هم چسب برق پیچیدم. تا کاملا سر جاش ثابت بشه و تکون نخوره. مقداری هم چسب آکواریوم بالا و پایین کانال تراس-راد قرار دادم تا کاملا بی حرکت بشه و توی دسته صدای تلق تلق نده. با چسب نواری روی کانال تراس راد رو پوشاندم تا چسب چوب داخلش نشه. بعد چسب چوب رو کاملا روی Neck پخش کردم. چسب نواری رو جدا کردم، دو قعطه رو روی هم قرار دادم، وزنه ها هم روش قرار دادم تا فشار به طور یکنواخت در تمام طول فرت پخش بشه.

IMG_20190309_194249.jpg IMG_20190310_104027.jpg IMG_20190310_104034.jpg IMG_20190310_142328.jpg
و در نهایت بعد از خشک شدن چسب:

IMG_20190311_075816.jpg
دو تا بلوک سنباده زنی هم درست کردم. اولی کاملا صاف هست. و دومی 12 اینچ انحنا داره. و برای ایجاد انحنای فرتبرد استفاده میشه.

IMG_20190310_193441.jpg IMG_20190310_193502.jpg IMG_20190311_213754.jpg IMG_20190311_213807.jpg
بعد با اره مویی به طور تقریبی شکل دسته گیتار رو بریدم. (که خیلی زمان گرفت.)

IMG_20190314_165932.jpg IMG_20190314_195841.jpg
برای بریدن شکل پگ هد از اره مویی و اره آهن بر استفاده کردم.

IMG_20190317_125459.jpg IMG_20190317_131639.jpg IMG_20190317_161238.jpg
در نهایت با استفاده از همون بلوک سنباده زنی صاف، اضافه های کار رو هم تراشیدم. سنباده مورد استفاده گرید 60 بود، این بخش سنباده زدن هم خیلی خسته کننده و وقت گیر هست. هنوز صد در صد نشده.تراشیدن اضافه های پگ هد هم باید انجام بشه.

IMG_20190317_185837.jpg IMG_20190318_204436.jpg
ولی دیگه کم کم داره شبیه گیتار میشه.
It's coming together
برای ساخت Fret Wire Bender هم این بلبرینگ ها رو تهیه کردم.

IMG_20190318_204359.jpg

آخرین ویرایش:
8/6/19
3
ایولا!! کارت درسته 👍.... راستی چقد مونده که تموم شه؟

11/12/18
10
Earth
ایولا!! کارت درسته 👍.... راستی چقد مونده که تموم شه؟
سلام ، ممنون، در حال حاضر تقریبا 90 درصد تموم شده و البته قسمت های الکترونیکی هم مونده، برنامه من این بود توی عید نوروز که وقت آزاد داشتم تکمیل بشه که متاسفانه...
ایشالا در اولین فرصت تاپیک رو هم آپدیت میکنم.

8/6/19
3
سلام ، ممنون، در حال حاضر تقریبا 90 درصد تموم شده و البته قسمت های الکترونیکی هم مونده، برنامه من این بود توی عید نوروز که وقت آزاد داشتم تکمیل بشه که متاسفانه...
ایشالا در اولین فرصت تاپیک رو هم آپدیت میکنم.
موفق باشی ایشالا هرچی زود تر تموم میشه 😉

بالا