آخرین ارسال‌ها

آکوسیک کردن با شانه تخم مرغ

• شروع کننده موضوع gak
  • تاریخ شروع
شونه تخم مرغ با پتو میتونه خوب جواب بده ، فاصله ایجاد کردن وقتی مفیده که دو طرف اون موادی با دانسیته بالا احاطه شده باشه.

kasra

هنرمند
21/4/10
53
ایران
یه سوال دیگه:شونه تخم مرغ رو باید حتما برای جلو گیری از فید بک آخر از همه نصب کرد؟؟؟
"در حالت كلي موثرترين قسمت براي شونه ها روي كار"
"در مورد فضاي خالي هم با مهندس موافقم"
فكر ميكنم اين بحث لايه سازي به خاطر اهميت زيادش بهتره در اين تاپيك مطرح نشه
من در اولين فرصت لايه ها رو به صورت كلي توضيح ميدم و مكان مناسب انواع مصالح رو هم ميگم
كه خودتون بر اساس داشته هاتون تصميم بگيريد كه ترتيب لايه ها چطور باشه.

21/8/10
109
26
تهران
سلام دوستان
ما يه زيرمين داريم به ابعاد تقريبا 3.4.3 كه من فعلا كار ضبط ندارم (اتاق رو براي گوش كردن آهنگ با صداي بلند مخصوصا فركانس هاي پايين(بيس دار) ، تمرين هاي آوازي و احتمالا تمرين سنتور مي خوام )
1. يه راه ارزون وخوب براي آكوستيك كردن اينجا؟(پتو،بالش يا شونه تخم مرغ)
2.براي در اتاق بايد چي كار كنم؟
3. آكوستيك با اقلام مذكور چند درصد از كار آكوسيتيك هاي حرفه اي رو مي كنه؟
در ضمن
inferno ي عزيز اگه مي شه بيشتر توضيح بده
مثلا يه عكسي چيزي بذار بهتر بفهميم

لطفا جواب بديد

21/8/10
109
26
تهران
سلام دوستان
ما يه اتاق در ابعاد 3.4.3 داريم كه مي خوام اكوستيكش كنم (براي گوش دادن آهنگ مخصوصا فركانس پايين ، تمرين هاي آوازي و احتمالا تمرين سنتور)
1. inferno ي عزيز لطفا با يه عكسي چيزي منظورت رو بهتر بگو
2. ارزون ترين و كار آمد ترين چيز براي اكوستيك كردن چيه ( پتو ، بالش يا شونه تخم مرغ) ؟
3. براي در اتاق چي كار بايد كرد؟(روش چي بزنم)

لطفا جواب بديد

8/11/09
668
ایران
سلام دوستان
ما يه زيرمين داريم به ابعاد تقريبا 3.4.3 كه من فعلا كار ضبط ندارم (اتاق رو براي گوش كردن آهنگ با صداي بلند مخصوصا فركانس هاي پايين(بيس دار) ، تمرين هاي آوازي و احتمالا تمرين سنتور مي خوام )
1. يه راه ارزون وخوب براي آكوستيك كردن اينجا؟(پتو،بالش يا شونه تخم مرغ)
2.براي در اتاق بايد چي كار كنم؟
3. آكوستيك با اقلام مذكور چند درصد از كار آكوسيتيك هاي حرفه اي رو مي كنه؟
در ضمن
inferno ي عزيز اگه مي شه بيشتر توضيح بده
مثلا يه عكسي چيزي بذار بهتر بفهميم

لطفا جواب بديد
دوست گرامی اگه یه گشت و گذار کوچولو توی تالار مربوط به آکوستیک داشته باشید با روش های مختلف و متعددی بر میخورید که مطمئناً پاسخ و نیاز شما هم در اون تالار خواهد بود.
با تشکر

inferno

مدیر تالار / مترجم
تیم مدیریت
مدیر تالار
5/3/10
677
گراش
شونه تخم مرغ فقط به عنوان یه ضد ریورب و اکو می تونی روش حساب کنی. بالاخره صدا ازش رد می شه و صدای بیس می ره بیرون قاعدتا...

این اتاق تمرین ماست... صدا رو خفه می کنه و خوبه برای کار ما. ولی برای موقت خوبه... اگه مایه داری حتما پنل بزن...

ما شونه تخم مرغ ها رو از تخم مرغ فروشی ها توی 3 هفته جمع کردیم . مجانی
ولی الان اگه بخوایم بگیریم همینم باید پول بدیم...

کلا متراژ رو در نظر بگیر

یه ضرب و جمع و تفریق حساب دستت میاد کدومش خرجش بیشتره یا کدوم می ارزه

فایل های ضمیمه

با سلام دوست عزیز من با شونه تخم مرغ اتاق زدم راستش با یونولیت 15 سانتی در هم به یه مصیبتی دراوردم ولی اوله همه نباید بزاری حتی یک سانتی متر درز داشته باشه اتاقت چون کارت خراب میشه .شونه تخم مرغ بزن ولی خیلی درز بینش میمونه باید اونارو با پنبه و چیزی پر کنی جواب میده 80% به نظر من

بعضی ها میگن میشه با شانه تخم مرغ آکوستیک کرد!
می خواستم بدونم باید شانه رو له کرد بعد بچسبونیم یا دست نخورد بچسبانیم؟
بعد وقتی چسبوندیم بالاش هم چیزی بچسبونیم یا نه؟
دوست عزیز اصلا. شونه تخم مرغ استفاده نکن من یه لایه موکت ژدم و شونه تخم مرغ زدم کل اتاق دد رومو زدم اما هووومه داریم (بیس) و الان تصمیم گرفتم همشو بکنم و قانونی برم جلو .

سلام دوستان . نمیدونم جای سوال من اینجا هست یا نه .
من یه اتاق 3 * 4 دارم . که 2 طرفش پنجره هست .
تو همین اتاق زندگی می کنم (خواب - خوراک - سکونت ) و میخوام ازش به عنوان مکانی جهت وکال گرفتن هم استفاده کنم .
میشه راهنمایی کنید برای پنجره ها باید چه حرکتی زد ؟

16/1/15
165
سنقر
رو میشه اون قسمتی که تخم مرغ توش میزارن یعنی قسمت بالایی
پشت هم یعنی قسمتی زیرین
فکر نکنم فرقی بکنه

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,258
34
Vengeance Land
اره دیگه طرف رو باید بذاری.
تفاوت زیادی نداره.
ولی طرف پشت برآمدگی های خفیف تری داره...

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
دوستان عزیزم با کمال احترام شانه تخم مرغ مقوایی گند میزنه به صدا!
چرا؟ چون مقوا نه آکوستیک ، نه عایق صدا و فقط یک مقدار بالا پایین ها غلط و اشتباه هستش!
اون فوم ها آکوستیک تخم مرغی ابری که می بینید. علت جاذب بودنش ساختار سلولی باز ابر هست. که مقوا این ساختار سلول باز نداره

خوب حالا حتما میگید خوب شکلش اثر میگزاره
در مورد شکلم باید اول تکلیف معلوم کرد که این شانه تخم مرغ مقوایی قرار دیفیوز کنه یا ابزورب؟

در مورد ابزورب باید بگم فوم ها آکوستیک تخم مرغی ابری همانطور که بالا گفتم به خاطر ساختار سلول بازشون جاذب ها خوبی هستند. وقتی سطحشم تخم مرغی میشه سطح مقطع فوم به خاطر این شکل چند برابر میشه و در نتیجه جذب افزایش میده. پس در مورد شانه تخم مرغ مقوایی به خاطر ساختار سلول بستش نمیتونه اصلا جذب کنه که سطح مقطعش بتونه اثر بگذاره یا نگذاره

در مورد دیفیوز من یک مقاله کامل در مورد دیفیوزر تو همین انجمن نوشتم لطفا ویژگی ها دیفیوزر را در این آدرس لطفا بخونید:
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید

دیفیوزر محاسبات داره و همینجوری الکی نیست از طرفی مقوا دیفیوزر خوبی نیست چون ضخامتش خیلی کمه

در مورد عایق صوتی بودنشم که بهتر اصلا حرف نزنیم. همونطور که قبلا هم بارها گفتم قطر با صداگیری رابطه مستقیم داره پس نمیشه توقع داشت چند میل مقوا بتونه صدا بگیره

الان تو فروم ها خارجی که میری دارن بحث می کنند کیفیت پنل دیفیوزر کدام شرکت بهتره ! بعد دوستان ما هنوز تو روش های دهه 60 و 70 هستند! بابا دوره مقوا ، شانه تخم مرغ مقوایی ، موکت پتو تمامم شده!الان برای حذف ریورب یک اتاق 3 در 4 اگر بخواین خیلی کم هزینه دربیاد تشریف میبرید 5 تا فوم آکوستیک تخم مرغی میخرید یکی در میان یا شطرنجی میزنید مشکل ریورب حل میشه. کلا فکر کنم هزینه اشم از 80 تا 150 هزارتومان بیشتر در نیاد ( یعنی از هزینه موکت و شانه تخم مرغ مقوایی کمتر)البته همونطور که بارها قبلا هم گفتم این ساده ترین روش و برای یک کار حرفه ای باید بیشتر از اینا هزینه کرد چون دیفیوزر و بیس ترپ هم لازمه! ولی خوب از شانه تخم مرغ مقوایی و این روش ها قرون بستایی به هر حال خیلی بهتره!

من از مدیریت انجمن تمنا دارم بحث ها اینچنینی که فقط روش های غلط و اشتباه ترویج می کنند . بعد از دریافت پاسخ سوال کننده اصلی ببندند.

11/6/18
1
30
سلام دوستان. من یه دستگاه دارم که صدای فنش خیلی زیاده دستگاه کوچیکه اندازه یه کارتن بسکویت یکم هنوز کوچیکتر. حالا میخوام اینو تو یه محفظه کوچیک بزارم که صدای فنش نیاد تو خونه. به نظرتون با چوب میتونم یه چهار چوب کوچیک واسش درست کنم یه گوشه از اتاق و داخل رو با شونه تخم مرغ عایق کنم؟ این راه تاثیری داره؟

Soheil Monfared

هنرمند
عضو سایت
22/5/12
2,258
34
Vengeance Land
سلام دوستان. من یه دستگاه دارم که صدای فنش خیلی زیاده دستگاه کوچیکه اندازه یه کارتن بسکویت یکم هنوز کوچیکتر. حالا میخوام اینو تو یه محفظه کوچیک بزارم که صدای فنش نیاد تو خونه. به نظرتون با چوب میتونم یه چهار چوب کوچیک واسش درست کنم یه گوشه از اتاق و داخل رو با شونه تخم مرغ عایق کنم؟ این راه تاثیری داره؟
اره..
فکر خوبیه...
میتونی براش باکس بسازی و توی باکس رو فوم شونه تخم مرغی کار کنی...

ghasme_r_f

کاربر با تجربه
19/3/16
103
63
واقعا نمی دونم چجوری باید بگیم شونه تخم مرغ مقوایی نه عایق صوتی و نه آکوستیک . الان هم بنده هم خیلی از دوستان و اساتیدبنده تو همین پست کلی توضیح دادیم در مورد این مورد ! ولی بازهم عزیزان میان و سوال میپرسن . و برخی از عزیزان دیگم میان و تاییدش می کنند. دوستان عزیزم برای بار هزارم خدمتون عرض می کنم. اونیکه برای آکوستیک استفاده میشه فوم شانه تخم مرغی است و نه شانه تخم مرغ مقوایی. کاربرد شونه تخم مرغ مقوایی هم فقط چیدن تخم مرغ درون آن است تا تخم مرغ ها نشکند..................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

31/7/19
1
خب این مسئله خیلی جالبه من نمی دونم از کجا اومده اصلش ولی بزارین رک بگم قوطی تخم مرغ هیچ تاثیری در ایزوله کردن صدا نداره. می تونین تست هم بکنین. یه قوطی بگیرین جلو گوشتون بعد از دوستت بخواه بغل گوشت جیغ بکشه ببین اگر فرقی کرد :smile (8):

صدا فرکانس های مختلف داره. فرکانس های بالا که با موکت اینا به راحتی جذب می شن. و فرکانس های پایین که به راحتی جذب نمی شن. که حتی دیدین اگر بغل یه خونه ای که ساب گذاشتن رد بشین می بینین که تنها صدایی که می شنویم صدای بیس هستش. حالا برای جذب این هم باید از عایق های چگال مانند دیوار های سیمانی یا فیبر شیشه استفاده کرد که قطعا جعبه تخم مرغ به هیچکدوم نزدیک نیست. البته یکم از فرکانس های بالا رو جذب می کنه ولی اصلا صرف نمی کنه.

ولی تنها اثری که دارن اینه که یکم در پراکنده کردن صدا نقش دارن.

حالا اگر واقعا می خواین استفاده کل اتاق رو که نمی تونین ولی اگر برا وکال می خواین یه گوشه رو اختصاص بدین و دیوار هاش رو با کارتون بپوشونین. مخصوصا جلوی چشمتون رو. یعنی اون ارتفاع رو.

ولی کلا پیشنهاد نمی کنم چون خطرناک هم هستن. به راحتی آتیش می گیرن.

موفق باشین
سلام.من نمیخوام ووکال بگیرم یا
نه من جیغ رو مثال زدم اثر دراماتیک داشته باشه رو حرفام :d کلا می گم اون بیشتر فرکانس ها رو رد می کنه.

آکوستیک کردن هم یه علم هست برا خودش و لزوما هم این طوری نیست که رندوم موکت در و دیوار بچسبونین و اینا.

ببینید شما دو حالت دارین برا ساخت اتاقتون. یا دد روم می خواین یا لایو روم که فرقشون هم اینه که تو اولی ریورب رو به صفر می رسونیم ولی دومی ریورب عادی رو خواهیم داشت.

بعد اگر بخوایم یکم علمی حرف بزنیم وقتی شما یه موج صدا تولید می کنی تو اتاق معمولا اتاق بازتاب دهنده خوبیه و بین دو دیوار موازی اتاق (مثلا کف و سقف) این موج هی رفت و برگشت می کنه و از برآمدشون موج ایستاده تشکیل می شه که این موج ایستاده فرکانس های بم رو تشدید می کنه که این خوب نیست برا رکورد شما. حالا نکته مثبتی که هست اینه که این موج های ایستاده معمولا به سمت گوشه های اتاقتون می رن و اگر شما بتونی یه تله کار بزاری می تونی دخلشون رو بیاری که دیگه بازتاب نکنن.

حالا اگر در تواتنت هست یه مقدار پرده کلفت بخر بچسبون گوشه های اتاق. اگرم نمی تونی صندلی یا میز یا هر چی داری سعی کن گوشه ها بزاری که موج های ایستاده رو جذب کنن.

برا این که ریورب هم حذف کنی با هزینه کم همون پرده ها رو تموم در و دیوار بچسبون یا آویزون کن که هر وقت ریورب خواستی پرده ها رو بزنی کنار.
سلام خسته نباشید.من هدفم ووکال گرفتن نیست.تو اتاقم گیتار تمرین میکنم و میخونم و چون دقیقا طبقه وسط ساختمون هستیم میخوام فقط صدا به بیرون نره و مزاحم بقیه نشم.یعنی هم برای کف هم سقف و هم دیوارا.شما چه چیزی پیشنهاد میکنین بین موکت و شونه تخم مرغ و ازین قبیل چیزای ارزون؟

Mohammad1772

عضو سایت
1/1/17
23
61
همه عزیزا توجه کنن اصل داشتن یک میکروفن مناسب نمیگم عالی چون بسیاری از بچه ها با کم بود اسکناس مواجه هستن یه میکروفن داینامیکی بین 500 تا 1000000 چون میکروفن کندانسری حتما فضای اکوستیک لازم داره اون هم به علت تواناییی زیاد در گرفتن فرکاس های بالاست دوم داشتن یه کات صدای Studio که حداقل امکانات رو داشته باشه دوستان توجه داشته باشند همون اسبابی که در اتاق وجود داره می تونه مقداری از ارتعاش وفرکانس های مزاحم رو بگیره مثل موکت کف اتاق کافیه هنگام رکورد وکال احتیاط و دقت لازم رو مبنی بر ورود صداهای غیر مجاز به عمل بیارن باقیش در میکس بر طرف میشه باور کنین به همین راحتیه

بالا