آخرین ارسال‌ها

آکورد شناسی و نحوه ساختن آکورد های سه صدایی

impartible

هنرمند
عضو سایت
3/8/09
235
34
تهران
همانطور که میدانیم که چند نت را همزمان می توان به ارتعاش در آورد ، اگر این نت ها در فاصله سوم یکدیگر باشند یا بشود آنها را طوری چید که فاصله سوم با هم بسازند ، به ترکیب حاصل آکورد می گوییم .
آکورد می تواند سه صدایی ، چهار صدایی و پنج صدایی باشد . دو نت ، تنها یک فاصله را می سازند در صورتی که برای داشتن یک آکورد باید حداقل سه نت داشته باشیم . در این بخش به شیوه ساخت آکوردهای سه صدایی ماژور ( Major ) ، مینور ( Minor ) ، کاسته ( Diminish ) و افزوده ( Augment ) خواهیم پرداخت .

1- آکورد سه صدایی ماژور ( Major ) : فاصله پایه تا سوم آکورد( تیرس آکورد ) ، فاصله سوم بزرگ و فاصله پایه تا پنجم آکورد ، فاصله درست است . به این آکورد آکورد کامل ماژور می گویند . به عنوان مثال آکورد دوماژور متشکل از نت های دو ، می و سل میباشد .
2- آکورد سه صدایی مینور ( Minor ) : فاصله پایه تا سوم آکورد ( تیرس آکورد ) ، فاصله سوم کوچک و فاصله پایه تا پنجم آکورد ، فاصله پنجم درست است . به این آکورد ، آکورد کامل مینور می گویند . به عنوان مثال آکورد دو مینور متشکل از نتهای دو ، می بمل و سل میباشد .
3- آکورد کاسته ( Diminish ) : فاصله پایه آکورد تا سوم آکورد ، سوم کوچک و فاصله پایه آکورد تا پنجم ، پنجم کاسته است . به عنوان مثال آکورد دو مینور کاسته متشکل از نتهای دو ، می بمل و سل بمل می باشد .
4- آکورد افزوده ( Augment ) : فاصله پایه آکورد تا سوم آکورد ، سوم بزرگ و فاصله پایه تا پنجم ، پنجم افزوده است . به عنوان مثال آکورد دو ماژور افزوده متشکل از نتهای دو ، می و سل دیز میباشد .

Nima Golestan

Gold User
11/6/09
1,879
34
شيراز
همان طور كه در قطعات موسيقي _ كه تا كنون آموخته ايم _ تجربه كرديم , آكوردهاي ماژور و مينور به لحاظ تاثيري كه روي صدا دهندگي و فضاي آهنگ دارند , از عناصر زير بنائي هستند .
اكنون ساختار اصلي آكوردهاي ر ماژور (D ) و ر مينور (Dm ) را بررسي مي كنيم :
الف ) هر دو آكورد در دو نت « ر » و « لا » مشترك هستند .
ب ) فاصله ر تا لا ( فضاي در برگيرنده آكورد ) « پنجم درست » است .

4dkw7zbrxbrs42e8u1tb.jpg

خوب ! وقتي پائين ترين ( پايه ) و بالاترين نت آكورد ( پنجم ) و فاصله بين آنها هميشه ثابت باشد , پس تنها نت وسطي ( سوم آكورد ) است كه تصميم مي گيرد آيا آكورد ماژور باشد يا مينور :

mreyf8r4x97ynbh8v3hk.jpg

به خاطر بسپاريم:

در آكورد هاي سه صدائي مينور , فضاي بين پايه آكورد و پنجم آن با فاصله ( سوم كوچك ) پر مي شود .
در آكورد سه صدايي ماژور , فضاي بين پايه و پنجم آكورد با فاصله ( سوم بزرگ ) پر مي شود .

ساختمان آكورد و نيز خواندن آنها از پائين به بالا صورت مي گيرد .

مثال سل ماژور ( G )

1 _ آكورد را با نام نت پايه مي نامند , كه در اينجا ( سل 1 ) است :

xt6szi5rxfz71lk0ft94.jpg

2 _ فاصله پنجم درست از سل 1 , نت ر 1 خواهد بود :

u6jhxycb5b8ekqa81w0s.jpg

3 _ براي اينكه آكورد ماژور باشد , بايد فضاي بين دو نت را با ( سوم بزرگ ) پر كرد كه در اينجا ( نت سي1 ) خواهد بود :

3vb1okuzssd4jt25h.jpg

4 _نتهاي آكورد را از پائين به بالا نام برده و مي خوانيم :

ر
سي
سل

uelaz3mnvmd9msrf1e7d.jpg

آخرین ویرایش توسط یکی از مدیران:

impartible

هنرمند
عضو سایت
3/8/09
235
34
تهران
با تشکر از
برای مشاهده لینک‌ها لطفا ورود یا ثبت نام کنید
عزیز که درمورد آکوردهای سه صدایی مطالبی را اشاره کردند . به دلیل موجود بودن تالاری مشابه ،این موضوع به قسمت آکورد شناسی و نحوه ساختن آکورد های سه صدایی منتقل شد .
با تشکر .

26/4/12
24
تهران
این شکل نت ها ینی چی؟ چطوری تو اف ال پیاده میکنید؟ اصلا چطوری نت مینویسن؟

A.T.B

عضو سایت
25/2/11
648
jonoob
دوستان من 2تا آکورد دارم که درست متوجه نمیشم اینا چطور گرفته میشن توی کیبورد ببینید یه آکورد سه صدا هست به این صورت :

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif] D A+7 A

الان A+7 به چه معنی هست؟

و دومی به این صورت :

[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif]A E Bm

Bm که خودش 3 صدا هست حالا با A و E چطور خونده میشه و گرفته میشه؟

خواهش میکنم واضح توضیح بدین.

مرسی
[/FONT][FONT=Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif][/FONT]

A.T.B

عضو سایت
25/2/11
648
jonoob
واقعا کسی نیس به ما جواب بده؟ الان این چند روز هس که گذاشتم

Porya

Gold User
16/10/09
623
رشت انجلس
دوستان من 2تا آکورد دارم که درست متوجه نمیشم اینا چطور گرفته میشن توی کیبورد ببینید یه آکورد سه صدا هست به این صورت :

[font=tahoma, arial, helvetica, sans-serif] d a+7 a

الان a+7 به چه معنی هست؟

و دومی به این صورت :

[/font][font=tahoma, arial, helvetica, sans-serif]a e bm

bm که خودش 3 صدا هست حالا با a و e چطور خونده میشه و گرفته میشه؟

مرسی
[/font][font=tahoma, arial, helvetica, sans-serif][/font]

a , a7+ , d نت های یک اکورد نیستن ، توالی اکورد هستن . D و a که اکورد های رماژور و لاماژور هستن . A+7 هم لاماژور سون افزوده هست .

28/12/12
24
دبی
آیا با استفاده از آکورد میتوان نتهارا پیدا کرد؟
یعنی نت همان آکورد است؟

16/12/18
1
52

الان A+7 به چه معنی هست؟

و دومی به این صورت :

A E Bm

مرسی

[/FONT]
[doublepost=1544986828,1544986587][/doublepost]

الان A+7 به چه معنی هست؟

و دومی به این صورت :

A E Bm

مرسی

[/FONT]
سلام بزرگوار
مدت زیادی از سوالتون گذشته تونستین پاسخ دریافت بکنین یا نه؟
اگه پاسخ سوالتونو نگرفتین بفرمایین توضیحات کاملی رو براتون در مورد آکوردها در اختیارتون بزارم
موفق باشین

بالا